ខេត្តកែបបានរៀបចំសាងសង់ពយទប់ទឹករលក ដែលមិនត្រឹមមានតួនាទីក្នុងការការពារឆ្នេរសមុទ្រប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជាទីកន្លែងថ្មីសន្លាងមួយទៀតដែលអាចឱ្យទេសចរគយគន់ទេសភាពបានដល់ទៅ ៣៦០ ដឺក្រេ។
គណៈធម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជាបានជូនដំណឹងពីគម្រោងសាងសង់ពយទប់ទឹករលកក្នុងដែនសមុទ្រកម្ពុជានៃខេត្តកែប។ សមិទ្ធផលថ្មីសន្លាងដែលកំពុងលេចរូបរាងគួរជាទីមោទនភាពមួយនេះកំពុងទទួលបានការសរសើរព្រោងព្រាតពីបណ្ដាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ក៏ដូចជាភ្ញៀវទេសចរទាំងជាតិនិងអន្តរជាតិ។ ពយទប់ទឹករលកដែលអាចឱ្យទេសចរអង្គុយគយគន់ទេសភាពបានរហូតដល់ ៣៦០ ដឺក្រេ បន្ថែមពីនេះក៏មានរង្វង់មូលរូបសំណាក់លោកយាយជំទាវម៉ៅដែលមានកម្ពស់ ២១ ម៉ែត្រផងដែរ។
គួរឱ្យដឹងថា ទាំងពយទប់ទឹករលក និងរង្វង់មូលរូបសំណាក់លោកយាយជំទាវម៉ៅ ស្ថិតក្នុងគម្រោងឆ្នេរតេជោសន្តិភាពកែប (ឆ្នេរមានប្រវែង ២៧០០ ម៉ែត្រ) ដែលដឹកនាំការសាងសង់ដោយគណៈធម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងនិងអភិវឌ្ឍតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជា ((គ.អ.ឆ.ក.)៕