ស្ថិតនៅភូមិភាគឦសាននៃប្រទេសកម្ពុជា ខេត្តស្ទឹងត្រែងត្រូវបានគេស្គាល់ថា ជាដែនដីដ៏វិសេសពីធម្មជាតិ និងសម្បូរទៅដោយសក្តានុពលទេសចរណ៍។ ខេត្តមួយនេះ មានទន្លេបួន ហូរ ប្រសព្វគ្នា គឺទន្លេសេសាន ទន្លេសេកុង ទន្លេស្រែពក និងទន្លេមេគង្គ។ ទន្លេទាំង ៤នេះបង្កើតបានជាតំបន់ទេសចរណ៍សម្បូរបែប វប្បធម៌តាមដងទន្លេ និងផែនទឹកសាបដ៏អស្ចារ្យ។
ជាមួយគ្នានេះ ក្នុងបេសក្ខកម្មទី៤ របស់ខ្លួន កម្មវិធី «វនយាត្រា» បាននាំអារម្មណ៍អ្នកទស្សនា ឱ្យបានស្គាល់ពីទិដ្ឋភាពដ៏អស្ចារ្យនៃភ្នំឈ្ងោក និងតំបន់ព្រៃលិចទឹក វាលខ្សាច់ទឹកសាបសក្បុស ដែលជាជំរកនូវជីវៈចម្រុះច្រើនប្រភេទ គឺតំបន់រ៉ាមសារខេត្តស្ទឹងត្រែង។
ក្នុងតំបន់នេះដែរ «វនយាត្រា» ក៏បានបង្ហាញឱ្យឃើញនូវទិដ្ឋភាព និងសកម្មភាពប្រចាំថ្ងៃរបស់អ្នកប្រជាពលរដ្ឋនៅ «ភូមិកោះស្នែង» ស្រុកថាឡាបរិវ៉ាត់។ អ្នកភូមិកោះស្នែង មាន របៀបរស់នៅលក្ខណៈសាមញ្ញ និងស្និតស្នាល រួមទាំងកម្មវិធីបុណ្យដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍។
លើសពីនេះ លោកអ្នកនឹងបានឃើញនូវ ផ្ទាំងទស្សនីយភាពពីលើអាកាស និងតាមទូកដ៏អស្ចារ្យ នៃតំបន់រ៉ាសារ ដូចជាតំបន់ព្រៃលិចទឹក វាលខ្សាច់ទឹកសាប ជីវៈចម្រុះច្រើនប្រភេទ។ គួរជម្រាបថាតំបន់ដែលស្ថិតនៅដងទន្លេមេគង្គមួយនេះ ជាទីតាំងល្អបំផុតសម្រាប់អ្នកទេសចរដែលចូលចិត្តដំណើរកម្សាន្ត ហែលទឹក សម្រាកកម្សាន្ត ក៏ដូចជាអ្នកស្រលាញ់ធម្មជាតិ និងសត្វស្លាបជាដើម។
គួរបញ្ជាក់ថា តំបន់រ៉ាមសារ នៅខេត្តស្ទឹងត្រែងមានផ្ទៃដីជាង១,៤ម៉ឺនហិកតា គ្របដណ្ដប់ដោយព្រៃលិចទឹក និងអន្លង់ជ្រៅៗ ដែលជាជង្រុកត្រីជាច្រើន រួមទាំងសត្វស្លាបចម្រុះផងដែរ។ ក្នុងនោះ ក៏មាននូវកន្លែងលេងកម្សាន្តប្រមាណ ២១កន្លែង ដែលសុទ្ធសឹងជាតំបន់ទេសចរណ៍បែបវប្បធម៌ ធម្មជាតិ និងសហគមន៍ចំនួន ៦ ក៏កំពុងរង់ចាំទទួលភ្ញៀវទេសចរផងដែរ៕