ជារៀងរាល់ឆ្នាំក្រោយប្រមូលផលស្រូវរួចរាល់ ឱ្យតែដល់ខែមាឃ ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅក្នុងភូមិបង្កោង ឃុំអំពិល ស្រុក ប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប តែងនាំគ្នាប្រារព្ធពិធីចាប់ត្រីរួម ដើម្បីត្រៀមរៀបចំពិធីឡើងមាឃ ឬឡើងអ្នកតា នៅថ្ងៃបន្ទាប់ទៅតាមប្រពៃណីទំនៀមទម្លាប់ពីបុរាណ។
ការចាប់ត្រីនេះដែរធ្វើឡើងនៅត្រពាំងធំមួយដែលជាត្រពាំងបុរាណមានទឹកខួបប្រាំងវស្សា ត្រូវបានអ្នកភូមិអភិរក្សការពារ មិនឱ្យនរណាម្នាក់ចូលមកនេសាទផ្ដេសផ្ដាសខុសពីខែមាឃ នេះឡើយ លុះត្រាតែមានការសម្រេចគ្នាពីគណៈកម្មការរៀបចំបុណ្យជាមុន និងកំណត់ថ្ងៃនេសាទរួម ទើបអ្នកភូមិអាចទៅរកចាប់បាន។ ចំពោះឧបករណ៍នេសាទនៅក្នុងពិធីមានដូចជាសំណាញ់ អង្រុត ឈ្នាងជាដើម ហើយសម្រាប់តែពលរដ្ឋនៅក្នុងភូមិបង្គោងតែប៉ុណ្ណោះ។
តាមប្រសាសន៍របស់លោក ពេជ្រ ឃិន មេភូមិ បង្កោង បានឱ្យដឹងថា ត្រីដែលចាប់បាន មួយផ្នែកទុករួមសម្រាប់ធ្វើម្ហូបជាលក្ខណៈគ្រួសាររៀងខ្លួន មួយផ្នែកទៀតទុកសម្រាប់ធ្វើទឹកនំបញ្ចុក ម្ហូបអាហារ និងចង្ហាន់សម្រាប់ប្រគេនព្រះសង្ឃនៅថ្ងៃធ្វើកិច្ចពិធីឡើងមាឃ ឬបុណ្យឡើងអ្នកតានៅសាលាឆាន់ក្នុងភូមិតាមទំនៀមបុរាណមិនដែលខកខាន៕