សំណង់អគារចំណាស់ ដែលបន្សល់ទុកតាំងពីសម័យបារាំងក្នុងខេត្តបាត់ដំបង
រម្លឹក​ពី​ខេត្ត​បាត់​ដំបង​លោក​អ្នក​ប្រាកដ​ជា​នឹក​ឃើញ​ដល់​សំណង់​បុរាណ​ដ៏​ល្អ​ប្រណិត​រាប់​មិន​អស់​ដែល​បាន​បន្សល់​ទុក​តាំង​ពី​សម័យ​បារាំង​ដែល​កាល​នោះ​ខេត្ត​មួយ​នេះ​ស្ថិត​ក្រោម​ការ​ត្រួតត្រា​ពី​សំណាក់​បារាំង​សែស។
មក​ទល់​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ខេត្ត​បាត់​ដំបង​បាន​ក្លាយ​ជា​តំបន់​ទេសចរណ៍​ប្រមូលផ្ដុំ​ដោយ​សំណង់​ប្រាសាទ​បុរាណ សំណង់​ផ្ទះ​ខ្មែរ​បុរាណ និង​សំណង់​លំនៅ​ឋាន ដែល​បាន​បន្សល់​តាំង​ពី​សម័យ​អាណានិគម​បារាំង។ សំណង់​អគារ​និង​ផ្ទះ​មួយ​ចំនួន​ត្រូវ​បាន​រក្សា​ទុក​និង​បន្ត​ការ​ប្រើប្រាស់​មក​ទល់​ពេល​បច្ចុប្បន្ន រី​ឯ​សំណង់​ខ្លះ​ទៀត​ត្រូវ​បាន​រៀប​ចំ​កែ​លម្អ​ឡើង​វិញ​បន្តិច​បន្តួច​ដោយ​រក្សា​នូវ​ទ្រង់​ទ្រាយ​រូបរាង​ដើម។
ការ​បន្ត​អភិរក្ស​សំណង់​ទាំងនេះ​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ខេត្ត​បាត់​ដំបង​ក្លាយ​ជា​គោល​ដៅ​ទេសចរណ៍​មួយ​ដ៏​ពេញ​និយម​សម្រាប់​ភ្ញៀវ​ជាតិ​និង​អន្តរជាតិ​មក​ទស្សនា​និង​ផ្ដិត​យក​ទិដ្ឋភាព​នៃ​សំណង់​អគារ​ដែល​បាន​បន្សល់​ទុក​តាំង​ពី​ជំនាន់​បារាំង។ ពិត​ណាស់ ក្រៅ​ពី​​​សំណង់​បុរាណ​ដែល​បន្សល់​ទុក​ពី​សម័យ​អាណានិគម​បារាំង ខេត្ត​បាត់ដំបង​នៅ​មាន​សំណង់​បេតិកភណ្ឌ​ចំណាស់​ៗ​ជា​ច្រើន​ទៀត​ដែល​កសាង​ឡើង​តាំងពី​សម័យ​លោក​ម្ចាស់។ សំណង់​ទាំង​នោះ​រួម​មាន អគារ​សាលា​ខេត្ត​កសាង​ក្នុង​សម័យ​លោក​ម្ចាស់ សព្វ​ថ្ងៃ​មាន​អាយុកាល​១១៤​ឆ្នាំ​, និង​វត្ត​កំផែង​ចាស់​សាង​សង់​តាំង​ពី​​មុន​ឆ្នាំ​១៨៣៧​ជា​ដើម។ បើ​តាម​ឯកសារ ខេត្ត​បាត់ដំបង​មាន​សំណល់​សំណង់​បុរាណ​ដែល​ជា​កេរ្តិ៍​ដំណែល​ក្នុង​សម័យ​លោក​ម្ចាស់ និង​សម័យ​អាណានិគម​បារាំង​នេះ មិន​តិច​ជាង​ ៨០០ ​កន្លែង​ទេ៕
ខាង​ក្រោម​នេះ​ជា​បណ្ដុំ​រូបភាព​នៃ​សំណង់​អគារ​ចាស់ៗ​ក្នុង​រចនាបថ​អ៉ឺរ៉ុប​ដែល​បន្សល់​តាំង​ពី​សម័យ​បារាំង​មក​ទល់​បច្ចុប្បន្ន៖