បើយោងតាមលិខិតប្រកាសរបស់ គណៈកម្មាធិការរៀបចំបុណ្យជាតិ-អន្តរជាតិ ស្តីពីផែនការណែនាំពីការរៀបចំព្រះរាជពិធីបុណ្យអុំទូក សំពះព្រះខែ និងអកអំបុក ឆ្នាំ ២០២៣ បានឱ្យដឹងថា ពិធីបុណ្យដ៏ធំនេះនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃ ១៥-១៥កើត ថ្ងៃ១រោច ខែកត្តិក ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៦-២៧-២៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ នៅតាមដងទន្លេសាប មុខព្រះបរមរាជវាំង ដើម្បីបើកឱកាសជូនប្រជារាស្ត្រ បានចូលរួមកម្សាន្តសប្បាយរីករាយ អបអរសាទរបុណ្យប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ដែលមានតាំងពីបរមបុរាណដ៏យូរលង់មកហើយ ដោយមានបណ្តែតប្រទីប អុជកាំជ្រួច ប្រគំតន្ត្រីសម័យ-បុរាណ និងសម្តែងសិល្បៈ ទាំង៣រាត្រី។
លិខិតដដែលនេះ បានណែនាំដល់ ក្រសួង អង្គភាពគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ រួមទាំងរដ្ឋបាលរាជធានីខេត្ត ត្រូវណែនាំដល់មូលដ្ឋានដែលមានទូកត្រូវធ្វើការហ្វឹកហាត់ ជ្រើសរើសមកប្រកួតប្រជែង ត្រូវរៀបចំប្រវត្តិសង្ខេបទូកនីមួយៗ។ ចំណែកឯប្រទីបវិញ ក្រសួង ស្ថាប័ន និងក្រុមហ៊ុនឯកជនក្តី ដែលមានបំណងចង់ធ្វើប្រទីបចូលរួមបណ្តែត ត្រូវដាក់ពាក្យស្នើសុំទៅ គណៈកម្មាធិការរៀបចំបុណ្យជាតិ-អន្តរជាតិ ជាមុន៕