ពិតជាវិសេសវិសាលខ្លាំងមែនទែន កញ្ញា កុយ អេនណា ជយលាភីលំដាប់រងទី១ កម្មវិធី Miss Grand Cambodia 2023 ត្រូវ បានជ្រើសតាំងក្នុងការគ្រងតំណែងជាក្សត្រីនាគ ក្នុងពិធីបុណ្យកតញ្ញូប្រចាំឆ្នាំ ២០២៣ និងជាបុណ្យខួបលើកទី ១៦ នៃពិធីបុណ្យកតញ្ញូប្រចាំឆ្នាំដ៏ធំមួយនេះ។
បវរកញ្ញារាងខ្ពស់ស្រឡះនេះ ពិតជាស្រស់ស្អាតខ្លាំងណាស់ពេលគ្រងឈុតក្សត្រីនាគ នៃពិធីបុណ្យកតញ្ញូ ដែលបានរៀបចំឡើងនៅវត្តព្រះធាតុ កាលពីយប់មិញនេះ។ សម្រស់ដ៏ស្រស់ផូរផង់ គួបផ្សំសម្បុរសណ្តែកបាយពីកំណើត រឹតតែធ្វើឱ្យស្រស់ស្អាតខ្លាំងឡើង គយគន់យូរកាន់តែដូចនារីសួគ៌ក្នុងផ្ទាំងគំនូរ។
ក្នុងនោះផងដែរ អេនណា បានបង្ហាញអារម្មណ៍រំភើបរីករាយដែលមានឱកាសបានគ្រងតំណែងជាក្សត្រីនាគជាលើកដំបូង ទោះបីកន្លងមកនាងធ្លាប់បានចូលរួមសម្តែងក្នុងផ្ទាំងទស្សនីយភាពសិល្បៈផ្សេងៗ តែពុំធ្លាប់មានឱកាសគ្រងឈុតធំបែបនេះឡើយ។ 1st Runner up Miss Grand Cambodia 2023 រៀបរាប់ថា «នាងពិតជាសទ្ធាយ៉ាងជ្រះថ្លា ដោយក្តីបរិសុទ្ធ និងរំភើបចិត្តជាទីបំផុត ចំពោះការចូលរួមនៅឆ្នាំនេះ។ ហើយក៏រំភើបចិត្តក្នុងការផ្តល់កិត្តិយសពីពិធីបុណ្យកត្តញ្ញូដ៏ធំប្រចាំឆ្នាំនេះ ក្នុងតំណែងដ៏ឧត្តុងឧត្តមគឺជាក្សត្រីនាគ ព្រះរាជវង្សនៃភុជង្គនាគីនាគា ដើម្បីឧទ្ទិសថ្វាយការគោរពដល់ព្រះពុទ្ធជាអង្គម្ចាស់ ព្រះមហាអាទិទេព ព្រះមហាទេវៈ ព្រះបារមីគ្រប់ព្រះអង្គនៃចក្រវាលលោកទាំងមូល ព្រះមហាក្សត្រ ព្រះមហាក្សត្រីយានី និងបុព្វបុរសខ្មែរគ្រប់ជំនាន់។ ប្រសិនមានឱកាស លើកក្រោយនាងនឹងបន្តចូលរួមនៅឆ្នាំក្រោយៗទៀត»។
សូមជម្រាបផងដែលថា គិតត្រឹមឆ្នាំ ២០២៣ រយៈពេល ១៦ ឆ្នាំហើយ ដែលពិធីបុណ្យកតញ្ញូត្រូវបានរៀបចំឡើង ជាពិធីកត្តញ្ញូប្រចាំឆ្នាំឧទ្ទិសថ្វាយការគោរព ព្រះពុទ្ធជាម្ចាស់ ព្រះមហាអាទិទេព ព្រះមហាទេវៈ ព្រះបារមីគ្រប់ព្រះអង្គនៃចក្រវាឡលោកទាំងមូល ព្រះរាជវង្សនៃភុជង្គនាគីនាគា នាគ្រប់ទិស ព្រះអង្គព្រថោង ព្រះរាជនីនាគ ព្រះបឋមបរមក្សត្រ ព្រះបាទជ័យវរ័្មនទី៧ ព្រះនាងឥន្ទ្រទេវី ជ័យរាជទេវី។
បន្ទាប់ពីបានចូលរួមសម្តែងជាតួអង្គក្សត្រីនាគហើយនោះ បវរកញ្ញាដែលគ្រប់គ្នាតែងសរសើរពីសមត្ថភាព និងសម្រស់ កុយ អេនណា ក៏នឹងលេចវត្តមានចូលរួមសម្តែងក្នុងផ្ទាំងទស្សនីយភាពសិល្បៈចម្រុះ ក្នុងមហាព្រឹត្តិការណ៍ «រាត្រីចងចាំ និងរាត្រីសមោសរ» ឆ្នាំ២០២៣ លើកទី៤ នឹងរៀបចំនៅថ្ងៃទី ១៣-១៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខ នៅទីធ្លាព្រះលានជល់ដំរី និងប្រាសាទបាពួន ក្នុងតំបន់រមនីយដ្ឋានអង្គរ ទីរួមខេត្តសៀមរាប ផងដែរ។ ទៅចូលរួមលេងកម្សាន្តឱ្យបានច្រើនកុះករ នឹងបានទស្សនាផ្ទាំងទស្សនីយភាពសិល្បៈដ៏អស្ចារ្យពុំធ្លាប់មាន ដែលមានការចូលរួមសម្តែងពីសិល្បករ-សិល្បការនីល្បីៗលំដាប់ប្រទេសជាច្រើនរូប៕