ថ្ងៃនេះជាវេនបិណ្ឌ១ ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរជាច្រើនបាននាំគ្នារៀបចំចង្ហាន់ ដើម្បីប្រគេនព្រះសង្ឃនៅតាមវត្តអារាមនានាក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ក្នុងគ្រាទៅវត្តនារដូវភ្ជុំបិណ្ឌ ខ្មែរយើងមានការប្រុងប្រយ័ត្នក្នុងការរើសសម្លៀកបំពាក់ ពិសេសសម្រាប់ស្ត្រីតែម្ដង។
កំពូលតារាចម្រៀង ឱក សុគន្ធកញ្ញា ក៏មិនខុសពីប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរដទៃទៀតដែរ អ្នកនាងបានជ្រើសរើសសម្លៀកបំពាក់បានសមសួនជានិច្ច ដោយម្ចាស់បទ «ស្រលាញ់គឺលះបង់» បានបញ្ចេញរូបភាពជាច្រើនសន្លឹក បង្ហាញពីអាវប៉ាក់ សំពត់ហូលដ៏ស្រស់សោភា ព្រមទាំងដៃកាន់ចង្ហាន់១ស្រាក់ ស្លាដក់ និងផ្កាយកទៅវត្ត។
អ្វីដែលមិនអាចភ្លេចបាននាពេលគ្រងឈុតប្រពៃណី តារាស្រីរូបនេះមិនចោលឡើយក្រមាពានា ធ្វើឲ្យ កញ្ញា ស័ក្តិសមឥតខ្ចោះតែម្ដង ពេលគ្រងឈុតខ្មែរម្ដងៗ។ ជាទូទៅនារីខ្មែរតែងស្លៀកសម្លៀកបំពាក់បែបប្រពៃណីខ្មែរអាវប៉ាក់ស និងសំពត់បត់ជាហូល ឬផាមួងជាដើម។
ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ ដែលគោរពសាសនាព្រះពុទ្ធ តែងតែនិយមពានាស្បៃ ក្រមា ឬកន្សែង ទៅវត្តអារាម ឬទៅចូលរួមក្នុងពិធីបុណ្យប្រពៃណី មិនថាពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ពិធីបុណ្យកឋិន និងពិធីបុណ្យផ្សេងៗជាដើម។