ជឿជាក់ថាប្រិយមិត្តអ្នកអានច្បាស់ជាបានដឹងហើយថា ប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះមានបុគ្គលអ្នកសិល្បៈជាច្រើន
បានបើកបង្ហាញឱ្យដឹងពីស្ថានភាពជំងឺផ្លូវចិត្តដែលពួកគេ
បានជួបប្រទះ ដោយភាគច្រើននៃ ដែលបានជួបបញ្ហាផ្លូវចិត្តនោះ សុទ្ធសឹងតែបានសម្រាកពីការងារសិល្បៈមួយរយៈ
ដើម្បីព្យាបាល រួចទើបត្រឡប់មកបង្ហាញខ្លួនវិញជាធម្មតា។
គ្រប់ពេលដែលត្រឡប់វិញ គ្រប់គ្នាតែងតែចែករំលែកពីស្ថានភាពផ្លូវចិត្តរៀងៗ ខ្លួននិងបាន ចែករំលែក ពីវិធីដែលពួកគេប្រើសម្រាប់ព្យាបាលថែមទៀតផង។ ខាងក្រោមជាសិល្បករខ្មែរមួយចំនួនដែលធ្លាប់សារភាពថាធ្លាប់ជួបបញ្ហាផ្លូវចិត្តកាលពីពេលកន្លងទៅ៖
១. តារាចម្រៀងឯករាជ្យ NiKKi ៖ អំឡុងពាក់កណ្ដាលឆ្នាំ ២០១៨ តារាចម្រៀងឯករាជ្យ រូបនេះ ធ្លាប់ប្រកាសជាសាធារណៈលើទំព័រហ្វេសប៊ុកថានាងមានជំងឺបាក់ទឹកចិត្ត។ ក្នុងវីដេអូ
ប្រមាណជាង៦ នាទី
បានបញ្ជាក់ថា៖ ខ្លួនធ្លាប់មានជំងឺបាក់ទឹកចិត្តបណ្ដាលឱ្យនាងធ្លាក់ខ្លួនឈឺនិងស្រកទម្ងន់នៅសល់ត្រឹម ៣៥ គីឡូប៉ុណ្ណោះ។
អំឡុងពេលកើតមានជំងឺនោះ ជីវិតនាងហាក់គ្មានសិរីសួស្ដី និងហាក់លែងមានន័យអ្វីទាំងអស់ រហូតធ្លាប់គិតធ្វើអត្តឃាតទៀតផង តែរឿងទាំងនោះ មិនមាននរណាដឹងឡើយ។ Nikki ធ្លាប់ដើរលេងរាំតាមបារ
និងក្លឹបពេល
ធ្លាប់សេពសុរា ជក់បារីទៀតផង តែគ្រប់យ៉ាងមិនបានជួយឱ្យនាងធូរស្បើយទេ។ជំងឺនេះបានជះឥទ្ធិពលលើដល់ការរស់នៅនាងយ៉ាងខ្លាំងដូចជាឆាប់យំ មួម៉ៅពិបាកចិត្ត កម្សត់ និងមានអារម្មណ៍ជីវិតគ្មានន័យជាច្រើនលើកច្រើនសារ។
សម្រាប់ការព្យាបាល Nikki ណែនាំថា បើសិនអ្នកចង់យំ អ្នកកុំឃាត់យំចុះ ព្រោះថាការយំអាចជួយអ្នកបានក្រោយមកត្រូវពិគ្រោះយោបល់ជាមួយគ្រូពេទ្យជំនាញជំងឺផ្លូវចិត្ត ឬក៏ពិភាក្សាជាមួយឪពុកម្ដាយ។ ការនិយាយចែករំលែកបទពិសោធន៍ ជាមួយគ្រួសារជួយអ្នកឱ្យទទួលបានគំនិតល្អៗ​ និងដោះស្រាយបញ្ហាជាមួយគ្នាបានយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព។បច្ចុប្បន្ន Nikki ហាក់ប្រសើរឡើងច្រើនពីជំងឺនេះហើយ និងមានការងារសិល្បៈពេញដៃថែមទាំងមានជំនួញក្រៅសិល្បៈជារបស់ខ្លួនឯងទៀតផង។
២. តារាចម្រៀង អាន គុណកូឡា៖ តារាចម្រៀងរូបនេះបានបាត់មុខពីវិស័យចម្រៀងអំឡុង ដោយសារតែជំងឺបាក់ទឹកចិត្ត។ ជំងឈនេះបានកើតឡើងលើលោកអំឡុងពេលលោកធ្លាក់ប្រជាប្រិយភាពដែលធ្វើឱ្យលោកមិនចង់ធ្វើអ្វីមិនចង់ជួបនរណារហូតគិតថាលែងចង់ធ្វើជា
អ្នកសិល្បៈ ទៀតផងទោះមានខាងកម្មវិធីអញ្ជើញឱ្យចូលរួមក៏លោកបដិសេធដែរនិងធ្លាប់គិតចង់បញ្ចប់ជីវិតទាំងវ័យក្មេងទៀតផង។ សម្រាប់ការព្យាបាល គឺលោកបើកចិត្តចេញក្រៅជួបមនុស្សថ្មីៗ បានស្ដាប់ការណែនាំ ពាក្យពេចន៍ល្អៗតាមរយៈកម្មវិធីលើកទឹកចិត្តបានធ្វើឱ្យលោកអាចក្រោកឈរ និងចាប់ផ្ដើមសាជាថ្មីបាន។ បច្ចុប្បន្ន តារាចម្រៀងរូបនេះបានត្រឡប់មកវិញហើយ ដោយចាប់ផ្ដើមចេញមុខតាមកម្មវិធីសិល្បៈមួយចំនួនលោកបានរៀបការសាងគ្រួសារ និងមានកូនម្នាក់ជាចំណងដៃ។ យ៉ាងណាលោកហាក់នៅរអាចំពោះការវិលមកកាន់អាជីពជាតារាចម្រៀងដូចពីមុន ដោយមិនទាន់ដាច់ចិត្តបញ្ចេញបទចម្រៀងថ្មីសម្រាប់អ្នកគាំទ្រនៅឡើយទេ។
៣.តារាចម្រៀងឯករាជ្យ ចិត្ត កញ្ចនា៖ តារាស្រីរូនេះ ធ្លាប់ប្រកាសប្រាប់ថានាងមានធ្លាប់មានជំងឺផ្លូវចិត្តដែលវាកើតឡើងចំពោះនាងដោយសារការ Bully លើរូបរាងកាយធាត់របស់នាង ក្រោយប្រកាសថា កើតមានជំងឺនេះ គឺឃើញតារាស្រីរូបនេះបានជម្នះការ Bullyទាំងនោះ ដោយចាប់ផ្ដើមហាត់ប្រាណតមអាហារ សម្រកយករូបរាងមានសភាពតូចជាងពីមុន។
បន្ទាប់ពីឆ្លងកាត់ជំងឺនេះ កញ្ចនា បានផលិតចម្រៀងច្រើនបទបង្ហាញពីជំងឺបាក់ ថែមទាំងធ្វើការលើកទឹកចិត្តឱ្យអ្នកដទៃកុំឱ្យកើតជំងឺនេះដូចនាងទៀតផង។ បច្ចុប្បន្នតារាចម្រៀងឯករាជ្យមានស្នាមញញឹមរស់នៅពោរពេញដោយក្ដីស្រលាញ់ពីមនុស្សជុំវិញខ្លួននិងបន្តផលិតបទចម្រៀងថ្មីៗជាបន្តបន្ទាប់សម្រាប់អ្នកគាំទ្រកញ្ញា។
៤. តារាចម្រៀងឯករាជ្យ អេដា៖ នៅពាក់កណ្ដាលឆ្នាំ ២០២១ ម្ចាស់បទ កញ្ញា អេដាបានប្រកាសឱ្យដឹងថា នាងបានឱបនូវជំងឺបាក់ទឹកចិត្តនិងថប់បារម្ភស្ទើរតែមួយជីវិតរបស់នាងហើយ។ អេដា មិនបានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងពីហេតុផលដែលនាំឱ្យនាងកើតជំងឺនេះទេតែដំណាក់កាលដែលកើតមានជំងឺនោះ គឺនាងនិយាយរកតែគូស្នេហ៍និងមនុស្សជិតស្និទ្ធប៉ុណ្ណោះ ហើយបានសុំអនុញ្ញាតឈប់សម្រាកពីអ្វីគ្រប់យ៉ាងទាំងអស់ ថែមទាំងបានលុបចោលរូបថតពីលើបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុកនិងអ៊ីស្រ្តាក្រាមនាងទៀតផង។
ជាវិធីសាស្ត្រ អេដា បានជួបប្រឹក្សាផ្លូវចិត្តជាមួយអ្នកចិត្តសាស្ត្រ និងបានប្រើប្រាស់ថ្នាំ ដើម្បីព្យាបាល។ ពេលនេះ អេដា បានប្រសើរឡើងពីជំងឺនេះហើយដោយនាងបានបង្ហាញខ្លួនក្នុងសង្គមវិញជាធម្មតានិងចូលរួមកម្មវិធីផ្សេងៗ ដូចកាលពីមុនជាមួយវត្តមានគូស្នេហ៍ជនជាតិបរទេសរបស់នាង។ ក្រោយជាសះស្បើយ អេដា ក៏បានចូលរួមចែករំលែកបទពិសោធន៍នៃជំងឺនេះ និងបន្ថែមជាមួយប្រធានបទBully ទៀតផង។
ពិធីករល្បីឈ្មោះរូបនេះ បានប្រកាសលើបណ្ដាញសង្គមថាលោកមានជំងឺខ្លាចបរិយាកាសខាងក្រៅ ៥. ពិធីករ វី យ៉ារ៉ូ៖ កាលពីចុងឆ្នាំ ២០២១ លោកកើតមានជំងឺនេះ ដោយសារតែមានបញ្ហាជាច្រើនទាំងបញ្ហាគ្រួសារមិត្តភ័ក្ដិនិងស្នេហា ជាដើម រហូតក្លាយជាមនុស្សលែងចង់និយាយស្ដី ខ្លាចចិត្តអ្នកដទៃ។
ពិធីកររូបនេះ លាក់អាថ៌កំបាំងជំងឺនេះប្រមាណជាង ២ឆ្នាំមកហើយទម្រាំដាច់ចិត្តទៅរកអ្នកប្រឹក្សាឱ្យបានធូរស្បើយនៅឆ្នាំ ២០២១។ បានបាត់មុខពីការងារសិល្បៈ មួយរយៈធំដោយសំងំនៅតែក្នុងផ្ទះមិនចង់ជួបនរណាមិនចង់ធ្វើអ្វី រហូតគិតចង់សម្លាប់ខ្លួនទៀតផង។ លោកបានចំណាយពេលធ្វើដំណើរឆ្លងទ្វីប ទៅសហរដ្ឋអាមេរិកដោយមានដំណើរកម្សាន្តតំបន់មួយដែលមានអត្រាអ្នកជំងឺបាក់ទឹកចិត្តច្រើនបំផុតដើម្បីសិក្សាស្វែងយល់ពីការរស់នៅប្រជាជនទៅទីនោះ។
ជាផ្នែកមួយនៃការព្យាបាលរបស់លោក និងផ្នែកមួយទៀតគឺលោកបានរកពេទ្យផ្លូវចិត្តដើម្បីប្រឹក្សា ហើយវាពិតជាទទួលបានផលពិតមែន។ស្ថានភាពលោកពេលនេះបានប្រសើរឡើងច្រើនហើយដោយលោកទទួលការងារ ការធ្វើដំណើរកម្សាន្ត វិញធម្មតា ប៉ុន្តែយ៉ាងណាលោកនៅតែស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលព្យាបាលខ្លួនឯងនិងធ្វើអ្វីឱ្យខ្លួនឯងបានប្រសើរឡើង។
ក្នុងកម្មវិធី V Talk កាលពីពេលថ្មីៗ ម៉ៃយ៉ា រៀបរាប់ថា នាងធ្លាប់មានជំងឺបាក់ទឹកចិត្តតាំងពីក្មេងមកម្ល៉េះដោយរស់នៅទាំងតូចចិត្ត តាំងពីតូចមកដល់ពេលនេះ ៦.តារាសម្ដែងនិងពិធីការិនីកូកាត់អាល្លឺម៉ង់ម៉ៃយ៉ា៖ ដោយនាងនៅតែ ចិញ្ចឹម ដោយនាងនៅតែចិញ្ចឹមចិត្តនឹករលឹកដល់ប៉ាជាខ្លាំង ដែលតែងតែនិយាយថានឹងមកជួបប៉ុន្តែមិនដែលមកម្ដងណាសោះ ទើបធ្វើឱ្យនាងមានបញ្ហាផ្លូវចិត្តខ្លាំង។
កាលពីនៅតូច ម៉ៃយ៉ា ពុំដឹងថាខ្លួនឯងកើតជំងឺផ្លូវចិត្តនោះទេ តែគ្រប់ពេលនាងពិបាកចិត្តគឺតែងតែសំងំនៅក្នុងបន្ទប់ ស្ដាប់ ចម្រៀង ហើយគេងច្រើនជាងញ៉ាំ និងចង់នៅតែម្នាក់ឯងអត់ចង់ចេញក្រៅ ឬទៅកន្លែងមានអ្នកដទៃ តែពេលទៅជួបពេល ទើបគ្រូពេទ្យលើកឡើងថានាងប្រហែលកើតជំងឺផ្លូវចិត្ត។ ម៉ៃយ៉ា ឆាប់ភ័យ ឆាប់រំភើប ឆាប់តក់ស្លុត និងយំរាល់ថ្ងៃតែម្នាក់ឯងរហូតគេងលក់។
កាលពីនៅតូច ចាកចេញពីជំងឺនេះបាន នៅពេលចាប់ផ្ដើមមានការងារធ្វើហើយនាងងាកមកផ្ដោតលើការងារ តែយ៉ាងណានាងមិនចង់ឱ្យនរណាធ្លាក់ក្នុង ជំងឺនេះឡើយ ហើយព្យាយាមហាត់ប្រាណឱ្យ បានច្រើនចេញក្រៅជួបមនុស្សជុំវិញខ្លួនរៀនទទួលបទពិសោធន៍ល្អៗពេលនោះជំងឺនឹងទៅចោលម្ដងបន្តិចៗ។
ពាក់កណ្ដាលឆ្នាំ ២០២០ នាងបានទម្លាយឱ្យដឹងថា ធ្លាប់កើតជំងឺបាក់ទឹកចិត្តខ្លាំងដោយសារមនុស្សម្នាក់ តែនាងមិនបានបញ្ជាក់ឈ្មោះឡើយ។ ៧.តារាសម្តែង ឌី សូនិត្តា៖ តាមអ្វីដែលនាងបានបង្ហោះ លើបណ្ដាញសង្គមកន្លងទៅ នាងធ្លាប់ញញឹមទាំងទឹកភ្នែកស្រក់មក ម្ដងៗស្ទើរក្លាយជាឈាម កើតជំងឺបាក់ទឹកចិត្តក៏នៅតែស៊ូ ឈឺចាប់រហូតដល់ឆ្អែត ឆ្អែតរហូតដល់ចាប់ផ្ដើមប្រឹងម្តងទៀតសាជាថ្មី ទម្រាំតែរកខ្លួនឯងត្រឡប់មកវិញបាន ស្ទើរតែចុះចាញ់ ម្ដងៗ។ សូនិត្តា មិនធ្លាប់រំលឹកពីរឿងនោះទៀតទេ ដោយពេលនេះនាងមានជីវិតរសនៅយ៉ាងមានសុភមង្គលជាមួយកូនស្រីបណ្ដូលចិត្តជាដំណក់ឈាមជាមួយលោក អេឡិច ហ្សូរ៉ា។
៨.តារាចម្រៀងនិងសម្ដែងអ្នកនាង ទូច ស្រីល័ក្ខ៖ អ្នកនាងបានប្រកាសប្រាប់ថា នាងមានជំងឺបាក់ទឹកចិត្តរហូតលេបថ្នាំព្យាបាលបន្ទាប់ពីជីវិតគ្រួសាររបស់ត្រូវបានបែកបាក់ នាំមកជាមួយបញ្ហាស្មុគស្មាញជាច្រើន។ អ្នកនាងបានចំណាយពេលជាច្រើនធ្វើលំហាត់ប្រាណ និងបង្ហាញសកម្មភាពវិជ្ជមានក្នុង ជីវិត ពេលនេះនាងបានជាសះស្បើយហើយ តែអ្នកនាងធ្លាប់ឱ្យដឹងថា នាងហាក់មិនដូចពីមុនទេប៉ុន្តែនឹងព្យាយាមរកខ្លួនឯងឱ្យត្រឡប់មកវិញដូចពីមុន។
លោកធ្លាប់ប្រកាសប្រាប់ថាលោកធ្លាប់កើតមានជំងឺបាក់ទឹកចិត្ត កាលពីអំឡុងឆ្នាំ២០២២ ៩.តារាសម្តែង អេដវីន៖ លោកធ្លាប់ប្រកាសប្រាប់ថា លោកធ្លាប់កើតមានជំងឺបាក់ទឹកចិត្តកាលពីអំឡុងឆ្នាំ២០២២ដោយសាររងសម្ពាធពីគ្រួសារ បងប្អូន ស្នេហា មិត្តភ័ក្ដិ និងការងារ។ ក្រោយមកលោកក៏បានឆ្លងកាត់រឿងក្ដីក្ដាំពីសំណាក់អតីតគូស្នេហ៍រហូតត្រូវជាប់ពន្ធនាគារទៀតផង ប៉ុន្តែពេលនេះលោកបានចេញមកវិញហើយនិងបានកំពុងសំងំធ្វើជាគ្រូហាត់ប្រាណ តែសម្រាប់ការងារសិល្បៈវិញនោះគេនៅពុំទាន់ឃើញលោកទទួលវិញនៅឡើយទេ។
១០. ពិធីការនី Pancake៖ ពិធីការិនីរូបនេះ ធ្លាប់កើតមានជំងឺបាក់ទឹកចិត្ត ដោយសារតែស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចអំឡុងពេលស្រុកទេសកើតមានជំងឺកូវីដ១៩ដំបូងៗ។ Pancake មើលទៅហាក់ធូរស្បើយបន្តិច ដោយចាប់ផ្ដើមទទួលបានការងារវិញដូចធម្មតា។
១១. ពិធីការិនី និងតារាចម្រៀង កញ្ញា សុភ័ក្រ កុសុម៉ា៖ ធ្លាប់ប្រាប់ឱ្យដឹងថា នាងធ្លាប់មានសម្ពាធផ្លូវចិត្តធ្ងន់ធ្ងររហូតមានចិត្តចង់សម្លាប់ខ្លួនម្ដងៗ តែដោយសារមានកម្លាំងចិត្តពីគ្រួសារ នាងអាចក្រោកឈររឹងមាំបានមកដល់ពេលនេះ។ ពេលនេះនាងជាមនុស្សស្រីរឹងមាំម្នាក់ ជាបុគ្គលកំពុងជោគជ័យលើវិថីសិល្បៈ ថែមទាំងមានជំនួញផ្ទាល់ខ្លួនទៀតផង៕
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិច មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៤ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Service Co., Ltd.) ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន​ ណេត Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិច មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៤ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.) ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន ណេត ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Service Co., Ltd.) ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.) ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិច មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៤ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Service Co., Ltd.) ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន​ ណេត ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Service Co., Ltd.) ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិច មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៤ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Service Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន ណេត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Service Co., Ltd.)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ