វត្ថុបុរាណកម្ពុជា ព្រះនារាយណ៍ផ្ទំធំ បង្ហាញវត្តមាននៅបារាំង និងសហរដ្ឋអាមេរិក
តាម​រយៈ​ការ​បង្ហោះ​ជូន​ដំណឹង​លើ​ផេក​របស់​ក្រសួង​វប្បធម៌​ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ​បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ក្រោយ​ការ​បើក​សម្ពោធ ​ពិព័រណ៍​រាជ​សំរឹទ្ធ​ខ្មែរ​ ជា​ផ្លូវ​ការ​នឹង​មាន​ការ​តាំង​បង្ហាញ​រូប​ចម្លាក់​ព្រះ​នារាយណ៍​ថ្ទំ​ធំ នៅ​តាម​សារមន្ទីរ​ធំៗ​ក្នុង​ប្រទេស​បារាំង​ និង​សហរដ្ឋ​អាមេរិក​ជាច្រើន។
កាល​ពី​ថ្ងៃ​ចន្ទ​ ដើមសប្ដាហ៍នេះ ​​លោក​ជំទាវ​ ភឿង សកុណា រដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្រសួង​វប្បធម៌​ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ​បាន​ដឹកនាំ​ប្រតិភូ​តំណាង​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ចូលរួម​កម្មវិធី​សម្ពោធ​បើក​ពិព័រណ៍​ស្ដី​ពី Angkor Royal Bronzes: Art of the Divine ដែល​រៀប​ចំ​ និង​សហការ​ដោយ​សារមន្ទីរ​សិល្បៈ​អាស៊ី​ហ្គីមេ (Guimet) សាលា​បារាំង​ចុង​បូព៌ា​ប្រទេស (EFEO) វិទ្យាស្ថាន​ស្រាវជ្រាវ​ និង​ជួសជុល​នៃ​សារមន្ទីរ​បារាំង (C2RMF) និង​សារមន្ទីរ​ជាតិ​កម្ពុជា។
តាម​រយៈ​ការ​ចូលរួម​នា​ឱកាស​នេះ​ដែរ លោក​ជំទាវ​រដ្ឋ​មន្ត្រី​ក៏​បាន​ឡើង​ថ្លែង​នូវ​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ព្រម​​ទាំង​បាន​ដើរ​ទស្សនា​ចម្លាក់​ព្រះ​នារាយណ៍​ផ្ទំ​ដ៏​ធំ​ដែល​ដាក់​នៅ​ចំ​កណ្ដាល​នៃ​បរិវេណ​សាល​នៃ​សារមន្ទីរ​តែ​ម្ដង។ ដោយ​ឡែក​ តាម​ការ​ឱ្យ​ដឹង​បន្ថែម​ពិព័រណ៍​មិន​អចិន្ត្រៃយ៍​មួយ​នេះ​នឹង​ដាក់​នៅ​សារមន្ទីរ ហ្គីមេ ប្រទេស​បារាំង ក្នុង​រយៈពេល ៤ខែ គិត​ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​​៣០ ខែ​មេសា ឆ្នាំ២០២៥ ហើយ​បន្ត​ដាក់​ដាក់​តាំង​នៅ​សារមន្ទីរ Minneapolis Institute of Art, Minnesota នាចុងឆ្នាំ ២០២៥។
ក្រោយ​បញ្ចប់​ការ​តាំង​ពិព័រណ៍​នៅ​រដ្ឋ​មីនីសូតា នា​ដើម​ឆ្នាំ​២០២៦ រូប​ចម្លាក់​ព្រះ​នារាយណ៍​ថ្ទំ​ធំ​ចំនួន​១​នឹង​បន្ត​ទៅ​ដាក់​តាំង​នៅ​សារមន្ទីរ Smithsonian National Museum of Asian Art, Washington, D.C. និងសារមន្ទីរ Asian Art Museum, San Francisco រហូតដល់ដើមឆ្នាំ ២០២៧៕