ដឹងទេថា កប៉ាល់ទីតានិក ត្រូវបានរកឃើញតាមរយៈបេសកកម្មសម្ងាត់របស់កងទ័ពជើងទឹកអាមេរិកអំឡុងសង្គ្រាមត្រជាក់
ការរកឃើញបំណែកនៃកប៉ាល់ទីតានិកក្នុងឆ្នាំ ១៩៨៥ កើតឡើងដោយចៃដន្យចេញពីការស៊ើបអង្កេតសម្ងាត់របស់កងទ័ពជើងទឹកសហរដ្ឋអាមេរិក ក្នុងបេសកកម្មស្វែងរកនាវាមុជទឹកបំពាក់នុយក្លេអ៊ែរចំនួនពីរគ្រឿងដែលបានលិច។ នេះបើយោងតាមបុរសដែលរកឃើញខ្មោចកប៉ាល់យក្សនៅក្នុងបាត មហាសមុទ្រអាត្លង់ទិកខាងជើងនេះ។
លោក Robert Ballard ដែលជាអ្នករកឃើញកប៉ាល់ទីតានិក បានជួបជាមួយកងទ័ពជើងទឹកដំបូងក្នុងឆ្នាំ ១៩៨២ ដើម្បីស្នើសុំមូលនិធិយកទៅអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាមនុស្សយន្តមុជទឹកដែលគាត់ត្រូវការដើម្បីស្វែងរកកប៉ាល់ទីតានិក។
ជាការរកឃើញដ៏គួរឱ្យភ្ញាក់ផ្អើល
លោក Ronald Thunman ដែលពេលនោះជាអនុប្រធានប្រតិបត្តិការកងទ័ពជើងទឹក បានប្រាប់លោក Ballard ថាយោធាមានចំណាប់អារម្មណ៍លើបច្ចេកវិទ្យារបស់លោក ប៉ុន្តែគោលបំណងចម្បងរបស់យោធាគឺដើម្បីស៊ើបអង្កេតបំណែកនាវាមុជទឹកផ្ទុកនុយក្លេអ៊ែរ USThresher និង U.S.S. Scorpion។
ដោយសារបច្ចេកវិទ្យារបស់លោក Ballard នោះអាចមុជទៅដល់បាតសមុទ្រ និងអាចថតរូបទីតាំងកប៉ាល់លិចបាន ក្រុមអ្នករុករកសមុទ្រ ឬ oceanographer ក៏បានយល់ព្រម សហការជួយលោក។
ដ្បិតថាជាបេសកកម្មយោធា តែលោក Ballard នៅតែព្យាយាមសួរកងទ័ពជើងទឹកថាតើគាត់អាចស្វែងរកកប៉ាល់ទីតានិកដែលស្ថិតនៅចន្លោះបំណែកនាវាមុជទឹកផ្ទុកនុយក្លេអ៊ែរទាំង២នោះ បានដែរឬទេ។
លោក Thunman ដែលទទួលបន្ទុកការងាររុករកនៅពេលនោះ បាននិយាយថា៖ «ពេលនោះខ្ញុំនិយាយពាក្យយ៉ាងខ្លីទៅកាន់គាត់»។ លោក​ថា ខ្លួនបានបញ្ជាក់ប្រាប់លោក Ballard ម្តងទៀតថា បេសកកម្ម​នេះគឺដើម្បី​សិក្សា​ពី​នាវា​ចម្បាំង​ដែល​លិច ប៉ុន្តែមានករណីលើកលែង។
លោកឧត្តមនាវីឯក Thunman បន្តថា ប្រសិនបើបេសកម្មបញ្ចប់មុនពេលកំណត់ លោក (Ballard) អាចធ្វើអ្វីដែលលោកចង់ធ្វើបាន ប៉ុន្តែមិនមែនជាការកំណត់ ឬអនុញ្ញាតផ្លូវការឱ្យលោក Ballard ស្វែងរកកប៉ាល់ទីតានិកនោះទេ។
លោក Ballard បាននិយាយថា ពេលនោះស្រាប់តែលេខាធិការកងទ័ពជើងទឹក បានដឹងពីការស្នើសុំរបស់លោកនៅពេលនោះ។ លោកបន្តថា៖ «បើទោះលេខាធិការដឹងឮក្តី ប៉ុន្តែកងទ័ពជើងទឹកមិនដែលរំពឹងថាខ្ញុំនឹងអាចរកឃើញកប៉ាល់ទីតានិកទេ ដូច្នេះហើយនៅពេលដែលវាកើតឡើង ពួកគេមានការព្រួយបារម្ភដោយសារតែខ្លាចផ្ទុះការផ្សព្វផ្សាយជាសាធារណៈ»។
ទោះជាយ៉ាងណា​ វាគឺជាសំណាងដែលពេលនោះមនុស្សងប់ងុលទៅលើរឿងនិទានកប៉ាល់ទីតានិក ជាជាងព្យាយាមធ្វើដំណើរទៅកាន់បំណែកកប៉ាល់នោះ។
លោក Ballard បានរៀបរាប់ឱ្យដឹងថា លោកបានចំណាយពេល ៨ ថ្ងៃ ក្នុងចំណោមពេល ១២ថ្ងៃដែលសេសសល់ពីបេសកកម្ម ទើបអាចរកឃើញបំណែកកប៉ាល់ទីតានិក ដែលស្ថិតចម្ងាយប្រហែល ៤០០ ម៉ាយ ឬជាង ៦០០រយគីឡូមែត្រ ពីឆ្នេរសមុទ្រ Newfoundland ប្រទេសកាណាដា។
លោក Ballard បញ្ជាក់ថា៖ «ម៉ោង ១រំលងអាត្រាត ថ្ងៃទី ០១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ១៩៨៥ នៅក្រោមទឹកជម្រៅជិត ៤ពាន់ម៉ែត្រ មួយរបស់កប៉ាល់ទីតានិកត្រូវបានរកឃើញ ដែលបញ្ជាក់ថា បំណែកកប៉ាល់ទីតានិកនោះត្រូវបានរកឃើញ»។
អ្នករុករករូបនេះបានឱ្យថា ខ្លួននៅ​តែ​ចាំ​ច្បាស់​ថា​ពេល​នោះ ជា​ពេល​ដែល​គាត់​បាន​សម្លឹង​មើល​កប៉ាល់​ទីតានិកដំបូងបង្អស់ក្រោយលិចអស់ជាង ៧០ឆ្នាំ។ លោក Ballard ថ្លែងប្រាប់កាសែត CBS News ថា៖ «យើងបានសន្យាថា​នឹងមិនយកអ្វីមួយពីកប៉ាល់នោះឡើយ ដោយវាជាការគោរពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់»។
គួរបញ្ជាក់ថា កប៉ាល់ដឹកអ្នកដំណើរយក្សទីតានិក បានលិចកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី ១៤ ខែមេសា ឆ្នាំ ១៩១២ ក្រោយបុកផ្ទាំងទឹកកក។ មហន្តរាយដ៏អាក្រក់នេះ នៅលើផ្ទៃសមុទ្រនេះបានឆក់យកជីវិតមនុស្សប្រមាណ១ ៥០០នាក់ ហើយបានលិចចូលទៅក្នុងបាតមហាសមុទ្រត្រឹមរយៈពេលប៉ុន្មានម៉ោងប៉ុណ្ណោះ។ ក្នុងចំណោមនោះ មានតែអ្នកដំណើរ និងក្រុមនាវិក ៧០០នាក់នៅរស់រានមានជីវិត តាមរយៈការជួយសង្គ្រោះដោយ R.M.S. Carpathia៕