SEAVFC បញ្ចប់សិក្ខាសាលាប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ និង ពន្យារការទទួលវីដេអូ
កាលពីថ្ងៃទី១៤ និង១៥ ខែមិថុនាកន្លងទៅនេះ «មហោស្រពភាពយន្តវីដេអូសម្រាប់កុមារអាស៊ីអាគ្នយ៍» (Southeast Asia Video Festival for Children – SEAVFC) បានរៀបចំ «សិក្ខាសាលាផលិតវីដេអូសម្រាប់កុមារ» ដោយជោគជ័យ នៅBox Media Studio។ សិក្ខាសាលា ប្រចាំSEAVFC ជំនាន់ទី៥នេះ ត្រូវបានរៀបចំដោយក្រុមភាពយន្តឈូករ័ត្ន (Sunflower Film Alliance [SFA]) រួមជាមួយដៃគូក្នុងស្រុកនានា ហើយទទួលបានសិក្ខាកាម១០រូប។
សម្រាប់លោកស្រី ប៊ុន សុគន្ធា តំណាងអាណាព្យាបាលកុមារីមួយរូប ៖ «បន្ទាប់ពីបានចូលរួមសិក្ខាសាលាវីដេអូជាលើកទីពីរនេះ នាងខ្ញុំឃើញថាកូនមានសកម្មភាព រីករាយ និងមានទំនុកចិត្តក្នុងការបញ្ចេញសមត្ថភាព និងមតិច្រើនជាងលើកទីមួយ។ គាត់មានការយល់ដឹងច្រើនពីមិត្តផ្សេងៗ និងយល់ដឹងច្បាសជាងមុនពីការផលិតវីឌីអូ។»
រីឯ លោក កុសល ពុទ្ធិរតនៈ ហៅក្រៅ«ជីន» ជាគ្រូផ្នែកសាច់រឿង និងបច្ចេកទេសថត បានសម្តែងចំណាប់អារម្មណ៍ថា៖ «នេះ ជាលើកទី១ ហើយសម្រាប់ខ្ញុំក្នុងការបង្រៀនក្មេងៗអំពីរបៀបនិទានរឿងតាមវីដេអូ។ ខ្ញុំយល់ថាគ្រាប់ពូជសមិទ្ធិករភាពយន្ត ឬអ្នក ផលិតមាតិកាអនឡាញជាខ្មែរ គួរទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលពីក្មេងដូចពួកគាត់។ ជាក់ស្តែង ខ្ញុំបាទឃើញថា ពួកគាត់ឆាប់ ចាប់មេរៀនដែលខ្ញុំបាទផ្តល់ឱ្យ ជាពិសេសតាមរយៈឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យាដែលពួកគាត់មានស្រាប់។ លើសពីនេះ ម្នាក់ៗសុទ្ធតែ មានគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋរៀងខ្លួន ក្នុង ការចែករំលែកទៅមិត្តរួមក្រុម។»
រីឯអ្នកស្រី រស់ សុគន្ធា ជានាយិកគ្រប់គ្រងរបស់រោងភាពយន្តលេជន ដែលដៃគូធំមួយរបស់មហោស្រព និងគម្រោងផ្សេងៗទៀតរបស់ «អង្គការភាពយន្តឈូករ័ត្ន» សម្តែងការគាំទ្រថា៖  «ជាបឋមនាងខ្ញុំសូមអបអរសាទរមហោស្រព ភាពយន្តវីដេអូសម្រាប់ កុមារអាស៊ីអាគ្នេយ៏លើកទី ៥ឆ្នាំនេះជាឆ្នាំទី១ដែលរោងភាពយន្តលេជេន មានកិត្តិយសក្លាយជា អ្នកឧបត្ថម្ភធំ នៅក្នុងមហោស្រពនេះ។ មហោស្រពភាពយន្តវីដេអូសម្រាប់កុមារ អាស៊ីអាគ្នេយ៍ គឺជាគន្លងវិថីមួយដ៏ល្អ ដែលជំរុញឱ្យកុមារអាស៊ីអាគ្នេយ៏ រួមទាំងកុមារកម្ពុជាផងដែរ ក្នុងការបញ្ចេញនូវទេពកោសល្យ គំនិតបង្កើតថ្មី ភាពច្នៃប្រឌិត ព្រមទាំងពង្រីកនូវការស្វែងយល់ពីបទពិសោធន៏ជុំវិញខ្លួនផ្សេងៗយ៉ាងច្រើន ដើម្បីបង្កើតបានជាភាពយន្តដ៏មានគុណភាព និង គុណតម្លៃគ្រប់គ្រាន់ មុននឹងយកដាក់ប្រកួតថ្នាក់តំបន់។ លើសពីនេះ នាងខ្ញុំសូមសំណូមពរ និងលើកទឹកចិត្តដល់ក្មួយៗ សូម បង្កើតភាពយន្តដែលឆ្លុះបញ្ចាំងនូវតម្លៃវប្បធម៌ ប្រពៃណីដ៏ល្អផូរផង់ ក៏ដូចជារំលេចនូវតំបន់ទេសចរណ៏ដ៏ មានសក្តានុពល ជាច្រើនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា
ដោយឡែក ការបើកទទួលរឿងប្រកួតរបស់SEAVFC ឆ្នាំនេះ នឹងពន្យារពេលដល់ ថ្ងៃទី០៨ ខែសីហា ២០២៥ វេលាម៉ោង ១១៖៥៩ យប់ ជូនតាមសំណូមពររបស់ប្អូនៗ និងសមិទ្ធិករវីដេអូ។