ការសិក្សាពីក្រុមហ៊ុនស្រាវជ្រាវទីផ្សារ OnePoll បានចង្អុលបង្ហាញថា មនុស្សម្នាក់ៗជាមធ្យមចំណាយពេលប្រមាណ ៥ម៉ោង ៤៨នាទីក្នុងមួយថ្ងៃ ស្មើនឹង ៨៨ថ្ងៃក្នុងមួយឆ្នាំ ទៅលើការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទឆ្លាតវៃ តែជាង ៦០ភាគរយប្រាថ្នាចង់ភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងដូចកាលពីទសវត្សវ៍ឆ្នាំ ១៩៩០។
ចម្លើយខាងលើនេះ ជាលទ្ធផលពីការសិក្សាលើទម្លាប់ប្រើប្រាស់ស្មាតហ្វូនរបស់មនុស្សពេញវ័យចំនួន ១៧ ០០០នាក់ មកពីសហរដ្ឋអាមេរិក ចក្រភពអង់គ្លេស អេស្ប៉ាញ វៀតណាម អាហ្វ្រិកខាងត្បូង ប្រេស៊ីល អាល្លឺម៉ង់ ឥណ្ឌា និងអារ៉ាប់រួម ខណៈអ្នកចូលរួម ៣នាក់ក្នុងចំនួន ៥នាក់ ស្មើនឹង ៥៩ ភាគរយបានប្រាប់ថា ក្នុងឆ្នាំនេះ ខ្លួនបានប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទច្រើនជាងឆ្នាំទៅ។
ការសិក្សាដដែលនេះ បានរកឃើញទៀតថា អ្នកដែលកើតនៅចន្លោះឆ្នាំ ១៩៩៧ ដល់ឆ្នាំ ២០០២ ឬ Gen Z បានចំណាយពេលលើទូរស័ព្ទច្រើនជាងវ័យផ្សេង ក្នុងទំហំ ៦ម៉ោង ៣០នាទីក្នុងមួយថ្ងៃ ស្របពេលដែល ១០ភាគរយនៃ Gen Z បានទទួលស្គាល់ថា ខ្លួនញៀននឹងទូរស័ព្ទឆ្លាតវៃ ជាមួយនឹងពេលវេលាប្រើប្រាស់ជាប្រចាំថ្ងៃហក់ដល់ ១២ម៉ោង។
ក្នុងរូបភាពផ្ទុយពីគ្នា អ្នកចូលរួមប្រមាណ ៥២ភាគរយ មានអារម្មណ៍ថា មានសម្ពាធដែលត្រូវតាមដានកម្មវិធីទំនាក់ទំនងសង្គម។ ទន្ទឹមគ្នានឹងមនុស្ស ៥១ភាគរយ យល់ឃើញថា កម្លាំងនៃការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងក្នុងសង្គម ឬ Social Battery បានធ្លាក់ចុះ បន្ទាប់ពីនិយាយជាមួយមនុស្សនៅលើអ៊ីនធឺណិតរួច៕
ខណៈពេលដែលអ៊ីនធឺណិត និងបណ្ដាញទំនាក់ទំនងសង្គមបានធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងកាន់តែងាយស្រួលជាងពីមុន តែមនុស្ស ៦១ភាគរយបានឆ្លើយថា ពេលខ្លះខ្លួនមានអារម្មណ៍ឯកា និង ៦៤ភាគរយ បានរំឭកថា ខ្លួននឹក ដល់ទសវត្សរ៍ឆ្នាំ ១៩៩០ នៅពេលដែលមនុស្សភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយគ្នា ដោយមិនមានទូរស័ព្ទឆ្លាតវៃ៕