មកស្គាល់ទីតាំង ‹‹ស្ពានផ្លូវកង់›› ទាំង ៤ កន្លែងនៅសៀមរាប ស្រួលពេលទៅលេងជិះហាត់ប្រាណ
ជាការ​សម្រួលដល់ភ្ញៀវទេសចរដែលនិយមជិះកង់កម្សាន្ត និង​ហាត់​ប្រាណ​អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានសាងសង់ផ្លូវកង់នៅក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរ​មានប្រវែងសរុបជាង ២៣ គីឡូម៉ែត្រ និងមានស្ពានផ្លូវកង់ឆ្លងកាត់ស្ទឹង​ ៤ ទីតាំង។
ស្ពានផ្លូវកង់ទាំង ៤ ទីតាំងមានដូចជា ស្ពានផ្លូវកង់អង្គរ,ស្ពានផ្លូវកង់ក្រាំងក្រូច,ស្ពានផ្លូវកង់ប្រាសាទនាគព័ន្ធ និងស្ពានផ្លូវកង់ប្រាសាទតាកែវ ។ ស្ពានផ្លូវកង់ប្រាសាទតាកែវ គឺជាទីតាំងមួយក្នុងចំណោម ៤ ទីតាំងខាងលើ ដែលអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា សាងសង់សម្រួលដល់អ្នកជិះកង់ ដោយចង់បែងចែកឱ្យដាច់រវាងផ្លូវ ឬស្ពានធ្វើដំណើរទូទៅ និងផ្លូវកង់។ ស្ពាននេះមានទទឹង ២.៥ ម៉ែត្រ និងបណ្ដោយ ៦៥ ម៉ែត្រ។ ក្រៅពីនេះ​ ក៏មានស្ពានខ្នាតតូចឆ្លងកាត់ ២ ទីតាំងទៀត ដូចជាកសិន្ធុយសោធរ និងអតីតទ្វារទឹកនាគព័ន្ធ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ផ្លូវកង់ក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរ ត្រូវបានសាងសង់ឡើងនៅឆ្នាំ ២០២០ ដោយបែងចែកដាច់ពីគ្នារវាងផ្លូវ ចរាចរណ៍ធម្មតា និងផ្លូវកង់ ដើម្បីលើកកម្ពស់កីឡា​ជិះកង់ ការកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់នៅ​លើដងផ្លូវរវាងអ្នកជិះយានយន្ត និងអ្នកជិះកង់ ពិសេសកាត់បន្ថយផ្សែងយានយន្ត​ដែលប៉ះពាល់ដល់ថ្មប្រាសាទ។ រីឯរចនាបថនៃការសង់ស្ពានកង់នេះ គឺរៀបចំបែបសាមញ្ញស្រដៀងនិងធម្មជាតិជុំវិញ ដោយមិនបង្កើតអ្វីដែលថ្មីលេចធ្លោពេកនោះទេ៕