ផ្អើលអស់មនុស្សម្នាពេញផ្សារទំនើបជីបម៉ុង នៅថ្ងៃសន្និសីទសារព័ត៌មានព្រឹត្តិការណ៍ GUMBALL 3000
កំពូលរថយន្តទំនើបៗ មានទាំង Sport Car Supercar ជាច្រើនគ្រឿង បានបង្ហាញខ្លួនយ៉ាងទាក់ទាញ នៅផ្សារទំនើបជីបម៉ុង ២៧១ មេហ្គាម៉ល ផ្អើលអស់អ្នកគាំទ្រទៅរោមថតរូបព្រោងព្រាត។ រថយន្តទំនើបៗ តម្លៃរាប់ម៉ឺនដុល្លារទាំងនេះ ត្រូវបានតាំងបង្ហាញនៅងថ្ងៃពិធីសន្និសីទ្ធសារព័ត៌មានជាផ្លូវការ ដើម្បីប្រកាសបើកព្រឹត្តិការណ៍កម្រិតអន្តរជាតិ GUMBALLL ៣០០០ ដែលនឹងធ្វើឡើងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា រយៈពេល ៣ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី១៥-១៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
GUMBALL 3000 ជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏ធំលំដាប់អន្តរជាតិ ប្រមូលផ្ដុំកំពូលរថយន្តទំនើបៗបំផុត ធ្វើដំណើរជុំវិញពិភពលោក ទូទាំងទ្វីប ពេលនេះ បានធ្វើដំណើរមកដល់ប្រទេសកម្ពុជាហើយ។ អ្វីដែលកាន់តែអស្ចារ្យនោះ GUMBALL 3000 ឆ្នាំ ២០២៤ ដែលធ្វើឡើងនៅកម្ពុជា គឺចំពេលប្រារព្ធគម្រប់ខួប ២៥ឆ្នាំ នៃព្រឹត្តិការណ៍នេះតែម្ដង។ អ្នកដែលចូលរួម ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ប្រជុំកំពូលរថយន្តទំនើបៗនេះ សុទ្ធតែជាបុគ្គល ដែលមានឥទ្ធិពល មកពីជុំវិញពិភពលោក មានទាំងអ្នកជំនួញ YouTuber តារាល្បីៗជាដើម។
អ្វីដែលគួរឱ្យភ្ញាក់ផ្អើលនោះ គ្រាន់តែថ្ងៃប្រកាសសន្និសីទសារព័ត៌មាន នៃព្រឹត្តិការណ៍ GUBMBALLL 3000 ​បានទាក់ទាញការចាប់អារម្មណ៍ពីសំណាក់ហ្វេនៗ មកទស្សនាយ៉ាងច្រើនកុះករ ពាសពេញបរិវេណផ្សារទំនើបជីបម៉ុង។ នេះបញ្ជាក់ឱ្យឃើញថា ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ពិតជាមានប្រជាប្រិយភាពខ្លាំងមិនធម្មតាឡើយ។ ជាពិសេសបងប្អូនអ្នកស្នេហាវិស័យរថយន្ត Supercar។ នៅថ្ងៃនោះដែរ ក៏មានវត្តមានឌីជេល្បីៗ និង ក្រុមតារាចម្រៀងបុរសដ៏ល្បី La Cima Cartel បានចូលរួមអង្រួនបរិយាកាសឱ្យកាន់តែកក្រើក ជាមួយនឹងបទចម្រៀងល្បីៗរបស់ពួកគេ ធ្វើឱ្យហ្វេនៗស្រែកហ៊ោកញ្ជ្រាវយ៉ាងសប្បាយរីករាយ។
សូមបញ្ជាក់ថា ថ្ងៃទី១០ ខែសីហា នេះ នៅផ្សារទំនើប ជីប ម៉ុង ២៧១ មេហ្គាម៉លបានរៀបចំពិធីសន្និសីទសារព័ត៌មាន ប្រកាសជាផ្លូវការអំពីព្រឹត្តិការណ៍ Gumball 3000 ក្រោមវត្តមានរបស់ ឯកឧត្តម គុជ បញ្ញសា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍ និងជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម សុខ សូកេន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ បានចាប់ដៃគ្នាជាមួយ ឧកញ៉ា លាង ពៅ (ភីធើរ) អគ្គនាយកពហុពាណិជ្ជកម្ម ក្រុមហ៊ុន ជីប ម៉ុង ដែលជាក្រុមហ៊ុនឯកជនតែមួយគត់នៅកម្ពុជា ត្រូវបានជ្រើសរើសជាដៃគូ សហការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ Gumball 3000 នៅកម្ពុជា ដោយមានវត្តមានចូលរួមផ្ទាល់ពីសំណាក់លោក​ Maximillion Cooper នាយកប្រតិបត្តិ និងស្ថាបនិក Gumball 3000 បាន ប្រកាសជាផ្លូវការអំពីព្រឹត្តិការណ៍ Gumball 3000 នៅកម្ពុជា និងផ្តល់ព័ត៌មានកាន់តែច្បាស់អំពីព្រឹត្តិការណ៍នេះទាំងមូល។
ព្រឹត្តិការណ៍ Gumball 3000 នៅកម្ពុជាឆ្នាំនេះ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងសំខាន់ចំនួន៤ គឺ៖ ១).ការជំរុញវិស័យទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា និងកេរ្តិ៍ឈ្មោះរបស់ប្រទេសទៅកាន់ពិភពលោក ២). ការចូលរួមចំណែកក្នុងសប្បុរសធម៌ដ៏ធំទៅមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ ខេត្តសៀមរាប ៣). ការបើកឱកាសរវាងវិនិយោគគិនឯកជនបរទេស និងនៅក្នុងស្រុកបានជួបគ្នា និងទី ៤). ការបង្កើតកំណត់ត្រាពិភពលោកហ្គីណេស ”ការចូលរួមចតឡានច្រើនជាងគេនៅមុខប្រាសាទអង្គរវត្ត”។ កុំភ្លេច ចូលរួមទស្សនាផ្ទាល់ ដោយសេរី នៅថ្ងៃទី១០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ ក្នុងកម្មវិធីសន្និសីទសារព័ត៌មាន នៅផ្សារទំនើប ជីប ម៉ុង​ ២៧១ មេហ្គា ម៉ល ដើម្បីជ្រាបឱ្យកាន់តែច្បាស់អំពីព្រឹត្តិការណ៍នេះ៕