ជាប់ក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រ! បាក់ឌុប ៣ជំនាន់នេះ ចងចាំមិនភ្លេច មានទាំងអ្នកទឹកភ្នែក ទាំងអ្នកសប្បាយ
សម័យប្រឡងបាក់ឌុប ៣ជំនាន់ មានព្រឹត្តិការណ៍ចម្លែកៗបានកើតឡើង ហើយធ្វើឱ្យមានការប្រែប្រួលទៅលើលទ្ធផលប្រឡង ដោយរឿងហេតុខ្លះពិតជាស្មានមិនដល់។ អ្នកឆ្លងកាត់ការប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ៣ជំនាន់នេះ ប្រាកដជាចាំច្បាស់ថាមានព្រឹត្តិការណ៍អ្វីកើតឡើង។ ថ្ងៃនេះ AMS សូមរំលឹកព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗ កើតឡើងក្នុងសម័យប្រឡងបាក់ឌុប ៣ជំនាន់ដូចខាងក្រោម៖
១.សម័យប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំ ២០១៤
រំលឹកទៅកាលជិត ១០ឆ្នាំមុន ឆ្នាំ ២០១៤ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើកំណែទម្រង់លើការប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិដោយធ្វើការរឹតបន្តឹងលើការប្រឡង។ កំណែទម្រង់ភ្លាមៗនៅពេលនោះ បានធ្វើឱ្យសិស្សត្រៀមខ្លួនមិនទាន់ ដោយក្នុងនោះលទ្ធផលប្រកាសលើកទី១ មានអ្នកជាប់តែជាង ២០% ប៉ុណ្ណោះ។
លទ្ធផល ​​ឆ្នាំ ២០១៤ សិស្ស​ជាប់​បាក់​ឌុប​ទូទាំង​ប្រទេស​មាន​ចំនួន​ ២៣ ១២៦ នាក់​​ ស្នើ​នឹង​ ២៥.៧២​% ដោយ​​​សិស្ស​ជាប់​និទ្ទេស​មាន A ចំនួន ១១ នាក់ ។ ការតវ៉ាត្រូវបានផ្ទុះឡើងទូទាំងប្រទេស ដោយសារចំនួនអ្នកធ្លាក់ច្រើនហួសប្រមាណ ​ រហូត​​ស្នើ​ទៅ​​សម្ដេច ហ៊ុន សែន​ ឱ្យ​​​ក្រសួង​អប់រំ​រៀប​ចំការ​ប្រឡង​ជា​លើក​ទី២ ​នៅថ្ងៃ​ទី​ ១៣-១៤ ខែ​តុលា ឆ្នាំ​២០១៤ ​។ លទ្ធផល​ចុង​ក្រោយ​ ចំនួន​អ្នក​ជាប់​មាន​ ១២ ១៩៩ នាក់ ស្មើ ១៧,៩៤% ក្នុង​ចំណោម​បេក្ខជន​សរុប ៦៨ ០០០ នាក់ ប៉ុន្តែ​គ្មាន​អ្នក​ជាប់​និទ្ទេស A នោះ​ឡើយ។
២.សម័យប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំ ២០១៨
​ឆ្នាំ២០១៨ ការប្រកាសលទ្ធផល ត្រូវបានធ្វើចំនួន ២លើក ដោយលើកទី១ លទ្ធផលមិនប្រក្រតី មានសិស្សជាច្រើនធ្លាក់មុខវិជ្ជាគណិត ក្នុងនោះសូម្បីសិស្សពូកែគណិតកៅនៅតែធ្លាក់ ហើយចំនួនអ្នកជាប់និទ្ទេស A មានការថយចុះយ៉ាងគំហុគ។ រហូតមកដល់ ​​ថ្ងៃ​ទី​ ១៤ ​កញ្ញា ឆ្នាំ ២០១៨ ក្រសួងបាន​ប្រកាស​លទ្ធផល​លើក​ទី២ ក្រោយ​រក​ឃើញ​មាន​បញ្ហា​ខុស​បច្ចេក​ទេស​លើ​លទ្ធផល​ប្រឡង​មធ្យម​សិក្សា​ទុតិយភូមិ​សម័យ​ប្រឡង​ ២០ សីហា ២០១៨។
ក្នុងឆ្នាំនោះ ក្រសួង​បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ប្រកាស​ ​រៀប​ចំ​គណៈកម្មការ​កោសល្យវិច័យ ​ដើម្បី​ពិនិត្យ​ដោះស្រាយ​ចំពោះ​ការ​មិន​ពេញ​ចិត្ត​របស់​សិស្ស​ ក្រោយ​មាន​ការ​តវ៉ា​ពី​សិស្ស​ព្រោង​ព្រាត​។ ​​​​​​ជា​លទ្ធផល​ផ្លូវការ​ ក្រសួង​បាន​​រក​ឃើញ​មូល​ហេតុ​បច្ចេកទេស​កុំ​ព្យូទ័រ មិន​បាន​ស្រង់​ពិន្ទុ​គណិត​វិទ្យា ធ្វើ​ឱ្យ​លទ្ធផល​បាក់​ឌុប​មាន​ការ​ប្រែប្រួល​ទូទាំង​ប្រទេស។ លទ្ធផល​ថ្មី បេក្ខជន​ជាប់​សរុប ៧៦ ០៣៤ នាក់​ឯណោះ រីឯ​លទ្ធផល​ចាស់ ៧៥ ០៥៩នាក់។ ដូច្នេះ​មាន​ន័យ​ថា អ្នក​ធ្លាក់​ចំនួន​៩៧៥​នាក់ ត្រូវ​ជាប់​ឡើងវិញ​។
៣.សម័យប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំ ២០២០
ឆ្នាំ ២០២០ ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ប្រកាស​ជា​ផ្លូវការ​ថា បេក្ខជន​ចុះឈ្មោះ​ប្រឡងសញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ និងមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិទាំងអស់ គឺ​ជាប់​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ ដោយ​គ្មាន​ការកំណត់​និទ្ទេស​ឡើយ​។ ការកំណត់បែបនេះ ក្រោយប្រទេសកម្ពុជា និងពិភពលោកកំពុងជួបវិបត្តិរីករាលដាលខ្លាំងនៃជំងឺកូវីដ ១៩ ដោយសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានប្រកាសឱ្យក្រសួងអប់រំកំណត់ឱ្យសិស្សដែលបានដាក់ពាក្យទាំងអស់ជាប់ដោយស្វ័យប្រវត្តិ។
គួរឱ្យដឹងថា បេក្ខជនដែលបានដាក់ពាក្យប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ២០២០ មានចំនួន ១២១,១០៨នាក់ កើន៤,០៦៥ (ស្រី៦៣,៩០៨នាក់)។ ក្នុងនោះថ្នាក់វិទ្យាសាស្ដ្រ ៤០,៧៤៦នាក់ (ស្រី២៣,៦២៩នាក់) និងថ្នាក់វិទ្យាសាស្ដ្រសង្គម ៨០,៣៦២នាក់ (ស្រី៦៦.៣៥នាក់)៕