សិល្បករ-សិល្បការិនីល្បីៗ និងមហាជនអ្នកប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គម បានកំពុងនាំគ្នាចេញមុខប្រតិកម្មលើការសាងសង់ប្រាសាទថ្ម ស្ថិតនៅវត្តពុទ្ធបាទសិលាភូម៉ានហ្វា នៃភូមិណងបួឡាយ ឃុំបានស៊ិង ស្រុកណាងរ៉ង ខេត្តបុរីរម្យ ប្រទេសថៃ ដែលភិនភាគនៃសំណង់នោះមើលទៅហាក់ស្រដៀងគ្នាខ្លាំងទៅនិងរចនាបថនៃប្រាសាទអង្គរវត្ត ដែលត្រូវបានបញ្ចូលក្នុងបេតិកភណ្ឌពិភពលោក នៅថ្ងៃទី ១៤ ខែ ធ្នូ ឆ្នាំ ១៩៩២។
ភាពស្រដៀងគ្នាខ្លាំងនេះ បានធ្វើឱ្យសិល្បករ-សិល្បការិនី និងប្រជាជនកម្ពុជា មានក្តីកង្វល់ជាខ្លាំង ដោយបារម្ភខ្លាចមានផលប៉ះពាល់ទុកប្រាសាទអង្គរវត្ត ប្រសិនបើថ្ងៃក្រោយប្រាសាទថ្មនោះសង់ចេញមកដូចគ្នា និងប្រាសាទអង្គរវត្តរបស់ខ្មែរយើង។ ជុំវិញរឿងរ៉ាវដែលកំពុងកើតឡើងនេះ សិល្បករ-សិល្បការិនីល្បីៗ និងមហាជនអ្នកប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គម ស្នើរឱ្យក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ រួមទាំងក្រសួងពាក់ព័ន្ធមេត្តាជួយត្រួតពិនិត្យលើរឿងនេះឱ្យបានលម្អិត ជៀសវាងមានបញ្ហាថ្ងៃក្រោយ ឈានដល់ការខាតបង់ផលប្រយោជន៍ប្រទេសជាតិ។
យ៉ាងណាមិញ មកទល់ពេលនេះគេនៅមិនទាន់ឃើញមានការឆ្លើយតបណាមួយជុំវិញរឿងរ៉ាវដែលកំពុងកើតឡើងនៅពេលនេះនៅឡើយទេ ទោះបីកន្លងមកក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ធ្លាប់ចេញសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានម្តងរួចមកហើយក៏ពិតមែន។ ខាងក្រោមជាការបង្ហោះរបស់ សិល្បករ-សិល្បការិនីល្បីៗ ម្ចាស់ហ្វេនផេក និងអ្នកប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គម ដែលបានបង្ហាញក្តីបារម្ភលើការសាងសង់ប្រាសាទថ្ម នៅខេត្តបុរីរម្យ ប្រទេសថៃ៖