សំឡេងគោះញញួរ ត្រូវបានបន្លឺឡើងក្នុងកិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការបេតិកភណ្ឌពិភពលោកទី៤៥ នៅទីក្រុងរីយ៉ាដ នៃព្រះរាជាណាចក្រអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត សម្រេចប្រកាសចុះបញ្ជីរមណីយដ្ឋានបុរាណវិទ្យាកោះកេរ នៃអតីតរាជធានីលិង្គបុរៈឬឆោកគគ៌្យរ ដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងបញ្ជីសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោករបស់អង្គការយូណេស្កូ តាមរយៈសេចក្តីសម្រេច 45 COM 8B.8។
នេះជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្ត្រដ៏សំខាន់ នៃប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប ពិតជាមានមោទកភាពក្រៃលែង ដែលសម្បត្តិវប្បធម៌ កេរដំណែលដូនតាខ្មែរ ត្រូវបានពិភពលោកទទួលស្គាល់ និងត្រូវបានថែរក្សាជាសម្បត្តិមនុស្សជាតិទាំងទូទាំងសកលលោក ចាប់ពីពេលនេះតទៅ។ មុនកម្ពុជាសម្រេចបាននូវមហាសមិទ្ធផលដ៏អស្ចារ្យនេះ គឺមិនមែនជារឿងចៃដន្យ ហើយក៏មិនមែនជារឿងងាយស្រួលឡើយ ពោលគឺកិច្ចការនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងតាំងពីឆ្នាំ ២០១៨ មកម្ល៉េះ ពោលគឺអស់រយៈពេល ៥ឆ្នាំមកហើយ មុននឹងទទួលបានភាពជោគជ័យ។
តទៅនេះ AMS-Infotainment សូមមកសង្ខេបដំណាក់កាលសំខាន់ៗ មុននឹងរមណីយដ្ឋានបុរាណវិទ្យាកោះកេរ ត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងបញ្ជីសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោករបស់អង្គការយូណេស្កូ តាមរយៈកិច្ចសម្ភាសជាមួយឯកឧត្ដម ស៊ុំ ម៉ាប់ ជារដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យ នៃក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ដូចតទៅ៖
១.ដំណាក់កាលរៀបចំឯកសារដើម្បីដាក់ស្នើ
ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានប្រកាសពីគម្រោងដាក់ស្នើក្រុមប្រាសាទកោះកេរ ចូលជាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោក កាលពីឆ្នាំ ២០១៨ ហើយក៏បានប្រគល់កិច្ចការនេះទៅកាន់ក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ មានជាអាទិ៍ដូចជា ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ អាជ្ញាធរព្រះវិហារ ព្រមទាំងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗទៀត រួមគ្នារៀបចំឯកសារ ដើម្បីដាកស្នើទៅកាន់អង្គការយូណេស្កូ។ ឯកសារត្រូវបានចំណាយពេលរហូតដល់ ២ឆ្នាំ ពោលគឺពីឆ្នាំ ២០១៨ រហូតដល់ឆ្នាំ ២០២០ ទើបឯកសារបានរៀបចំចប់ជាស្ថាពរ និងដាក់ស្នើទៅកាន់អង្គការយូណេស្កូ។
២.ដំណាក់កាលចុះត្រួតពិនិត្យផ្ទាល់ដល់ទីតាំង
ក្រោយពីឯកសារទាំងឡាយ ដែលបានដាក់ស្នើ ត្រូវបានអង្គការយូណេស្កូទទួលស្គាល់ហើយ ដំណាក់កាលបន្ទាប់ គឺការចុះត្រួតពិនិត្យវាយតម្លៃដល់ទីតាំងពីសំណាក់គណៈកម្មការវាយតម្លៃបេតិកភណ្ឌពិភពលោក នៃអង្គការយូណេស្កូ។ គណៈកម្មការបេតិកភណ្ឌពិភពលោក បានទទួលស្គាល់ពីគុណតម្លៃជាសកលនៃក្រុមប្រាសាទកោះកេរ និងមានគ្រប់លក្ខខណ្ឌទាំងអស់ នូវអ្វីដែលយូណេស្កួត្រូវការ។
៣. ការប្រជុំសម្រេចក្នុងកិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការបេតិកភណ្ឌពិភពលោកទី៤៥ នៅទីក្រុងរីយ៉ាដ
ក្រោយមានការទទួលស្គាល់ពីអង្គការយូណេស្កួហើយ ឈ្មោះក្រុមប្រាសាទកោះកេរ ត្រូវបានលើកមកប្រជុំសម្រេចម្ដងទៀត ក្នុងកិច្ចប្រជុំនៃគណៈកម្មការបេតិកភណ្ឌពិភពលោករបស់យូណេស្កូ ដើម្បីសម្រេចជាឯកច្ឆ័ន។ ទីបំផុត រមណីយដ្ឋានបុរាណវិទ្យាកោះកេរ នៃអតីតរាជធានីលិង្គបុរ ឬ ឆោកគគ៌្យរ របស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ត្រូវបានចុះក្នុងបញ្ជីសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌរូបិយនៃមនុស្សជាតិរបស់អង្គការយូណេស្កូនៅថ្ងៃទី ១៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៣ នៅទីក្រុងរីយ៉ាដ នៃព្រះរាជាណាចក្រអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត៕