ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈចេញសេចក្ដីថ្លែងការណ៍ប្រឆាំងដាច់ខាតចំពោះគ្រប់សកម្មភាពរបស់ប្រទេសថៃមកលើប្រាសាទតាក្របី ទាំងសកម្មភាពផ្ទាល់មកលើប្រាសាទ និងការសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានាជិតប្រាសាទ។
នាព្រឹកថ្ងៃទី ២២ មករា ២០២៦ ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានចេញសេចក្ដីថ្លែងការណ៍ប្រឆាំងជាដាច់ខាតចំពោះការប្រើប្រាស់កម្លាំងអាវុធរបស់យោធាថៃក្នុងការឈ្លានពានកាន់កាប់ប្រាសាទតាក្របី និងគម្រោងនាដែលធ្វើឱ្យប្រែប្រួលស្ថានភាពក្នុងតំបន់នោះ។
ស្របតាមសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ក្រសួងការបរទេសនិងសហប្រតិបត្តិ្កការអន្តរជាតិ ចុះថ្ងៃទី២ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ស្តីពីការតវ៉ាចំពោះការរំលោភបំពានរបស់ថៃ ក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈសូមបន្តប្រកាសតវ៉ាប្រឆាំងនឹងសកម្មភាពនានារបស់ថៃ នៅប្រាសាទតាក្របី ទាំងសកម្មភាពផ្ទាល់មកលើប្រាង្គប្រាសាទ និងការសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានាជិតប្រាសាទ។ បន្ថែមពីនេះ ក្រសួងបានចាត់ទុកសកម្មភាពឈ្លានពាននេះគឺជាការរំលោភបំពានទាំងស្រុងនិងគោលការណ៍ជាមូលដ្ឋាននៃច្បាប់អន្តរជាតិដែលហាមឃាត់ការកាន់កាប់ទឹកដីដោយប្រើប្រាស់កម្លាំង។
ជាមួយគ្នា ក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈស្នើភាគីថៃបញ្ឈប់ជាបន្ទាន់នូវសកម្មភាពបំផ្លិចបំផ្លាញក៏ដូចជាគម្រោងនានានៅជុំវិញប្រាសាទតាក្របី ដែលជាកម្មសិទ្ធិក្នុងដែនអធិបតេយ្យភាពកម្ពុជា៕