សហគមន៍ខ្នងផ្សារ សម្រេចបិទផ្លូវម៉ូតូ-ឡានឡើង ក្រោយមានសកម្មភាពមិនល្អខ្លះ
ខ្នងផ្សារ ជាឋានសួគ៌ធម្មជាតិដ៏ស្រស់ត្រកាល សម្រាប់ទេសចរណ៍ផ្សងព្រេងនៅចំណុចប្រសព្វមុំបីភ្ជាប់ខេត្តបី កំពង់ស្ពឺ កោះកុង និងពោធិ៍សាត់ភាគនិរតី ដែលជាតំបន់ទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍ខ្លាំងពីសំណាក់ភ្ញៀវទេសចរជាតិ កាលពីដើមឆ្នាំ ២០២០ ក៏ប៉ុន្តែក្រោយការឈូសឆាយផ្លូវឡើងទៅកាន់ភ្នំខ្នងផ្សារ បានធ្វើឲ្យចំនួនទេសចរទៅទស្សនាតំបន់មួយនេះធ្លាក់ចុះយ៉ាងកំហុកចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំ ២០២៣។
យ៉ាងណាថ្មីៗក្រោយរងការរិះគន់ចំពោះការការជិះ ម៉ូតូ ឡាន ឡើងភ្នំ និងមានមតិមួយចំនួនទៀត បានរិះគន់ចំពោះតម្លៃម៉ូតូជិះឡើងភ្នំ បានធ្វើឲ្យមានការសម្រេចបិទផ្លូវម៉ូតូឡាននេះជាផ្លូវការ ដោយសេចក្តីប្រកាសនេះ ផ្សព្វផ្សាយដោយទំព័រហ្វេកប៊ុកផ្លូវរបស់សហគមន៍ទេសចរណ៍ធម្មជាតិខ្នងផ្សារ កាលពីថ្ងៃទី ១៦ មេសា ឆ្នាំ២០២៣។
ក្នុងខ្លឹមសារបានបញ្ជាក់ថា សហគមន៍ទេសចរណ៍ធម្មជាតិខ្នងផ្សាររួមជាមួយនឹងក្រុមការងារមន្ទីរទេសចរណ៍ និងអាជ្ញាធរឃុំ​បានសម្រេចបិទផ្លូវ ម៉ូតូ ឡាន ឡើងខ្នងផ្សារជាផ្លូវការហើយ ដោយអនុញ្ញាតតែទេសចរ​ថ្មើរជើងតែប៉ុណ្ណោះ។
សហគមន៍ទេសចរណ៍ធម្មជាតិខ្នងផ្សារ ក៏បានព្រមានចំពោះអ្នកដែលយក ម៉ូតូ ឡាន ឡើងខ្នងផ្សារ នឹង​ប្រឈម​មុខនឹង​ការអន្តរាគមន៍ពីក្រុមហ៊ុនបង្គោលភ្លើង អាជ្ញាធរភូមិឃុំ និងថ្នាក់ស្រុកដោយផ្ទាល់។
សហគមន៍ទេសចរណ៍ធម្មជាតិខ្នងផ្សារបានលើកឡើងថា ករណីមួយក្នុងសហគមន៍ដែលបាន​បង្កភាពស្មុគស្មាញ​នេះឡើង គឺការឈូសឆាយផ្លូវដាក់បង្គោលភ្លើងរបស់រដ្ឋ ហើយគម្រោងនេះបានឈូសលើផ្លូវ​ថ្មើរជើងរបស់​សហគមន៍​ដែលប្រើប្រាស់សម្រាប់នាំភ្ញៀវទេសចរ ដើរកំសាន្ត បោះតង់ តាមព្រៃភ្នំ បច្ចុប្បន្នគម្រោងនេះកំពុងដំណើរការ និង​មិនអាចបញ្ជាក់ការសាងសងរួចរាល់នៅពេលណានោះឡើយ។ ផ្លូវឈូសឆាយនេះដែរ មិនសម្រាប់ការជិះម៉ូតូ ឬឡាន​ឡើងនោះទេ ព្រោះជាទីតាំងសាងសងបង្គោលភ្លើង និងជាកន្លែងដែលមានគ្រោះថ្នាក់ខ្លាំង កន្លងមកមានភ្ញៀវទេសចរ​មួយចំនួនតូចនៅតែចង់យកម៉ូតូឡើងដោយខ្លួនឯង។ ក្រោយការឈូសឆាយផ្លូវចាស់១ឆ្នាំ សហគមន៍បានត្រួសត្រាយ​ផ្លូវដើរថ្មីមួយសម្រាប់បម្រើអោយការភ្ញៀវទេសចរដូចពីមុន ហើយបច្ចុប្បន្នផ្លូវនេះកំពុងតែទទួលភ្ញៀធម្មតា៕