ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ Air Cambodia ចុះកិច្ចព្រមព្រៀងបញ្ជាទិញយន្តហោះ Boeing 737 MAX ២០ គ្រឿងពីអាមេរិក
ក្រុម​ហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ជាតិ​កម្ពុជា (Air Cambodia) បានបញ្ជា​ទិញ​យន្ត​ហោះ ប្រភេទ Boeing Max 737 ចំនួន​ ២០​ គ្រឿងពី​ក្រុមហ៊ុន​យក្ស Boeing របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក។ នេះ​បើ​តាម​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​លើ​វេបសាយ​របស់​ក្រុម​ហ៊ុន Boeing។
កាល​ពី​ថ្ងៃ​​ ៣ ខែ កុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦ ក្រុម​ហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​កម្ពុជា Air Cambodia បាន​ចុះ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ក្នុង​ការ​បញ្ជា​ទិញ​យន្តហោះ​យន្តហោះ​ដឹក​អ្នក​ដំណើរ ប្រភេទ Boeing Max 737 ពី​ក្រុម​ហ៊ុន​ផលិត​យន្តហោះ​អាមេរិក Boeing ។ តាម​រយៈ​កិច្ច​ព្រម​ព្រាងដែលធ្វើឡើង​ក្នុង​អំឡុង​ព្រិត្តិការណ៍ពិព័រណ៍អាកាសចរណ៍នៅឯប្រទេសសិង្ហបុរី អាកាសចរណ៍​ជាតិ​កម្ពុជា បាន​សម្រេច​ទិញ​យន្តហោះ 737-8 (MAX 8) ចំនួន ១០ គ្រឿងដំបូង និង ១០គ្រឿងបន្ថែមទៀត នា​ចុង​ឆ្នាំ ២០២៦។ គួរ​ឱ្យ​ដឹង​ថា យន្តហោះ 737-8 ឬ​ហៅថា 737 MAX 8 នេះ អាច​ផ្ទុក​អ្នក​ដំណើរ​សរុប​បាន​ដល់ ១៧៨ នាក់ និងហោះបានចម្ងាយ ៦ ៤៨០ គីឡូម៉ែត្រ។
គួរ​បញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា នេះ​គឺ​ជា​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ធំ​បំផុត​របស់​អាកាសចរណ៍​ជាតិ​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​បញ្ជា​ទិញ​យន្តហោះ​ខ្នាត single-aisle ហើយ​នេះ​ក៏​ជា​លើក​ដំបូង​ក្នុង​ការ​ទិញ​យន្តហោះ​ពី​ក្រុមហ៊ុន Boeing ផង​ដែរ៕