អគារបុរាណសម័យអាណានិគមបារាំងរាប់រយ បន្សល់ទុកក្នុងខេត្តកំពត
ក្រៅ​អំពី​ខេត្ត​បាត់ដំបង កម្ពុជា​នៅ​មាន​តំបន់​ជាប់​មាត់​សមុទ្ទ​ដែល​ស្ថិត​នៅ​ប៉ែក​និរតី​នៃ​ប្រទេស ១ ទៀត​ដែល​សម្បូរ​ទៅ​ដោយ​សំណង់​បេតិកភណ្ឌ​ដែល​បន្សល់​តាំង​ពី​សម័យ​អាណានិគម​បារាំង​រាប់​រយ​កន្លែង​នោះ​គឺ​ខេត្ត​កំពត។
បើ​និយាយ​អំពី​សំណង់​បុរាណ​ដែល​សាងសង់​ក្នុង​សម័យ​អាណានិគម​បារាំង​​មហាជន​ប្រាកដ​ជា​នឹក​ឃើញ​ដល់​ខេត្ត​បាត់ដំបង ឬរាជធានីភ្នំពេញ ខណៈ​ខេត្ត​កំពត​ក៏​ជា​ខេត្ត​មួយ​ដែល​សម្បូរ​ទៅ​ដល់​សំណង់​ក្នុង​សម័យ​បារាំងដាក់អាណានិគម​លើ​ប្រទេសកម្ពុជា​ផង​ដែរ។
សំណង់​អគារ​បុរាណ ក្នុង​ក្រុង​កំពត​សរុប​មាន​​ ៣៥៥ អគារ (បាន​ចុះ​បញ្ជី​រួច​រាល់) ហើយ​បច្ចុប្បន្ន​សំណង់​ត្រូវ​បែងចែក​ជា ២ គឺ​សំណង់​គ្រប់​គ្រង​ដោយ​រដ្ឋ និង​ឯកជន។ ដ្បិត​ថា​សំណង់​ទាំង​នេះ​ត្រូវ​បាន​គ្រប់គ្រង​ដាច់​ដោយ​ឡែក​ពី​ម្ចាស់​ផ្សេងៗ​គ្នា ទាំង​រដ្ឋ​ក៏​ដូច​ជា​ឯក​ជន ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​បាន​រក្សា​នូវ​ទម្រង់​ទ្រង់ទ្រាយ​ដើម​បាន​ច្រើន ដោយ​មាន​ការ​ជួសជុល​ឡើង​វិញ​បន្តិចបន្តួច​លើ​ផ្នែក​មួយ​ចំនួន​ដែល​រង​ការ​ខូច​ខាត​ប៉ុណ្ណោះ។
គួរឱ្យដឹងដែរថា សំណង់​ដែល​បន្សល់​ទុក​ក្រោយ​ភ្លើង​សង្គ្រាម​ច្រើន​ទសវត្ស​រ៍ទាំង​នេះ​ត្រូវ​បាន​ជួសជុល កែ​លម្អ ​អភិរក្ស​ធ្វើ​ជា​លំនៅឋាន និង​ប្រើប្រាស់​ជា​ស្ថាប័ន​រដ្ឋ។ គួរ​បញ្ចាក់ថា សំណង់​អគារ​បុរាណ​ក្នុង​ខេត្ត​កំពត​បាន​ក្លាយ​ជា​ចំណុច​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ជាតិ​ និង​អន្តរជាតិ​ឱ្យ​ចង់​មក​ទស្សនា សិក្សា ស្វែងយល់​ពី​ប្រវត្តិ​នៃ​សំណង់​បេតិកភណ្ឌ​ទាំង​អស់​នេះ៕