នេះហើយស្ត្រីខ្មែរដ៏ឆ្នើម អ្នកគូរប្លង់អគារក្រសួងមហាផ្ទៃ យកលំនាំតាមប្លង់ប្រាសាទអង្គរ ស្អាតអស្ចារ្យ
អគារក្រសួងមហាផ្ទៃ បានក្លាយជាអគារដ៏លេចធ្លោមួយនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ក្នុងចំណោមអគាររាជរដ្ឋាភិបាល ជាច្រើនទៀត នៅរាជធានីភ្នំពេញ។ រចនាប័ទ្មនៃអគារក្រសួងមហាផ្ទៃ បានក្លាយជាទីចាប់អារម្មណ៍មិនថាភ្ញៀវទេសចរជាតិ អន្តរជាតិ និងសាធារណជន មិនអាចចោលភ្នែករំលងអគារដ៏ធំសម្បើមនេះបានឡើយ ហើយតែងពោលសរសើរមិនដាច់ពីមាត់ពីទឹកដៃដ៏ចំណានទាំងការគូរប្លង់ រចនាប័ទ្ម ការសាងសង់ ដែលប្រសូត្រឡើង ចេញពីកូនខ្មែរសុទ្ធសាធទាំងស្ថាបត្យករ វិស្វករ និងកម្លាំងពលកម្មទាំងអស់។
ការសាងសង់ទាំងយប់ ទាំងថ្ងៃ នៅទីបំផុតអគារប្រៀបដូចវិមានដ៏ស្កឹមស្កៃនេះ បានបញ្ចប់ជាស្ថាពរ កាលពីខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៣កន្លងទៅ។ មហាជនមួយចំនួន ប្រហែលជាបានស្គាល់ហើយថានរណា ដែលជាអ្នកគូរប្លង់អគាររដ្ឋាភិបាលមួយនេះ ក៏ប៉ុន្តែប្រជាជនខ្លះប្រហែលជាមិនទាន់បានដឹងនៅឡើយទេថា តើស្ថាបត្យកររូបណា ដែលជាអ្នកនៅពីក្រោយស្នាដៃដ៏ល្អឯកមួយនេះ ?
ស្ថាបត្យករនៅពីក្រោយអគារដ៏ប្រណីតអស្ចារ្យនេះ គឺលោកស្រី កែវ ម៉ាលីកា អគ្គនាយិកា ក្រុមហ៊ុន អឹម អាឃីធេក & ខនស្ត្រាក់សិន ដែលជាក្រុមហ៊ុនសិក្សាគម្រោងប្លង់ និងត្រួតពិនិត្យគុណភាពសំណង់ដ៏លេចធ្លោនៅកម្ពុជា ហើយលោកស្រីក៏ជាស្ថាបត្យករគូរប្លង់អគារថ្មីនៃទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃនេះផ្ទាល់តែម្តង។
លោកស្រី កែវ ម៉ាលីកា
តាមរយៈវីដេអូសម្ភាសមួយ ជុំវិញការគូរប្លង់ស្ថាបនាអគារក្រសួងមហាផ្ទៃនេះ លោកស្រីបានឱ្យដឹងថា យកលំនាំតាមប្លង់ប្រាសាទអង្គរវត្ត។ លោកស្រីថា បន្ទាប់ពីមើលប្លង់ប្រាសាទអង្គរហើយ លោកស្រីចាប់ផ្ដើមធ្វើ ​Draft ប្លង់លើ Master Plan ជារួម។ នៅពេលដែលឃើញថា អាចចាប់ប្លង់ប្រាសាទអង្គរវត្តដាក់បញ្ចូល ទើបចាប់ផ្ដើមសិក្សាប្លង់ប្រាសាទអង្គរវត្ត ហើយក៏គូរតាមប្លង់ប្រាសាទអង្គរវត្តតែម្ដង ដែលមានរាងចតុកោណព្នាយ ហើយបានចេញជាប្លង់អគារដូចដែលបានឃើញនេះ។
ស្ត្រីខ្មែរជាស្ថាបត្យករដ៏ឆ្នើមនេះ បានបន្តថា លក្ខខណ្ឌ ដែលលោកស្រីគូរប្លង់ចេញជារូបរាងអគារដ៏ស្កឹមស្កៃនេះ គឺដោយសារលោកស្រីគិតថា ជាអគាររដ្ឋាភិបាល។ ដូចនេះត្រូវតែជ្រើសរើសម៉ូដអ្វីដែលអាចស្ថិតស្ថេរយូរអង្វែង ព្រោះអគាររដ្ឋាភិបាល បន្ទាប់ពីគូរហើយ គឺត្រូវឈររាប់រយឆ្នាំទៅមុខទៀត តកូន តចៅ ដល់អ្នកជំនាន់ក្រោយ។
គួរឱ្យដឹងថា អគារថ្មីនៃទីស្ដីការក្រសួងមហាផ្ទៃមានទីតាំងនៅលើទីតាំងបច្ចុប្បន្នដែលមានផ្ទៃដីសរុបទំហំ ៥.៧ ហិកតា ប្រើប្រាស់ថវិការដើម្បីសាងសង់ប្រមាណជា ៦០លានដុល្លារ ស្ថិតនៅតាមបណ្ដោយមហាវិថីព្រះនរោត្តម សង្កាត់ទន្លេបាសាក់ ខណ្ឌចំការមន រាជធានីភ្នំពេញ។ ផ្នែកខាងមុខនៃផ្ទៃអគារបែរទៅទិសខាងកើត ស្របតាមមហាវិថីព្រះនរោត្តម និងបែរចំទន្លេចតុមុខ។
តាមប្រភពី ArchCambodia អគារទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃនេះជាប្រភេទស្ថាបត្យកម្មក្លាស៊ិករចនាបថខ្មែរ ដំបូលប្រក់ក្បឿងស្រកាលិញ មានបុស្សបុក ៥ លំនាំតាមប្រាសាទអង្គរវត្តកំពូល ៥ និងបានគិតគូរយ៉ាងហ្មត់ចត់អំពីពន្លឺ និងខ្យល់ធម្មជាតិចេញចូល ៕