ស្ពានហាលប្រាសាទអង្គរវត្ត បើកឲ្យប្រើប្រាស់ឡើងវិញជាបណ្តោះអាសន្នក្នុងព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត
កាលពីថ្ងៃទី ១០ មេសា ឆ្នាំ២០២៣ ដែលកៀកចូលដល់ថ្ងៃចូលឆ្នំាថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ក៏ដូចជាព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានចេញសេចក្តីជូនដំណឹងមួយស្តីពីការបើកឱ្យទេសចរដើរឆ្លងស្ពានហាលមុខប្រាសាទអង្គរវត្តជាបណ្តោះអាសន្ន។
ក្នុងសេចក្តីជូនដំណឹង អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានបញ្ជាក់ និងជូនដំណឹងដល់ក្រសួង ស្ថាប័ន អាជ្ញាធរដែនដី មន្ទីរ-អង្គភាព សមាគម ទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ សមាគមមគ្គទេសក៍ទេសចរណ៍ សមាគមដឹកជញ្ជូនភ្ញៀវទេសចរ ក្រុមហ៊ុនទេសចរណ៍ ភ្ញៀវទេសចរជាតិ-អន្តរជាតិ សាធារណជន ព្រមទាំងប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ឱ្យបានជ្រាបថា អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា នឹងបើកឱ្យប្រើប្រាស់ស្ពានហាលប្រាសាទអង្គរវត្ត ជាបណ្តោះអាសន្ន ដើម្បីសម្រួលដល់ការចូលទស្សនាប្រាសាទឣង្គរវត្ត នាឱកាសនៃការរៀបចំខួប១០ឆ្នាំ នៃព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្រ្កាន្ត ចាប់ពីថ្ងៃទី១០ដល់២៣ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣។
គួរជម្រាបថា គម្រោងជួសជុលស្ពានហាលបានចាប់ផ្តើមតាំងពីឆ្នាំ ២០១៦មកម្ល៉េះ ក្រោមកិច្ចសហការរវាងអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ជាមួយសាកលវិទ្យាល័យសូហ្វីយ៉ា ប្រទេសជប៉ុន ដើម្បីលើកតម្លៃរក្សាទម្រង់ដើមនៃសំណង់បុរាណមួយនេះឱ្យរឹងមាំឡើងវិញ ហើយបច្ចុប្បន្ននេះគម្រោងជួសជុលក៏ជិតរួចរាល់ជាស្ថាពរ និងត្រូវបានបើកដំណើរការបណ្តោះអាសន្នឡើងវិញក្នុងព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្តនេះ៕