បើមិនបានទៅសៀមរាប ចង់ដឹងទេថាខេត្តណាខ្លះ នឹងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍សង្ក្រាន្ត?
1. ខេត្តកំពង់ស្ពឺ រៀបចំ និងអបអរ សង្ក្រាន្តឆ្នាំថ្មី រយៈពេល ០៣ថ្ងៃ គឺចាប់ពីថ្ងៃទី១៤-១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣នៅសួនច្បារវិមានសម្តេចព្រះសង្ឃរាជ ជួន ណាត ក្រុងច្បារមន ដែលមានកម្មវិធីដូចជា៖ ការប្រគំតន្រ្តីបុរាណ-សម័យ រាំកម្សាន្ត លេងល្បែងប្រជាប្រិយជាច្រើន និងការតាំងពិព័រណ៍ផលិតផល និងម្ហូបអាហារ។
2. ខេត្តកំពត នឹងរៀបចំកម្មវីធី «កំពតសង្ក្រាន្ត» ចាប់ពីថ្ងៃទី ១៤ ដល់ ១៦ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣ ដូចទៅនឹងខេត្តដទៃទៀតដែរ។ រដ្ឋបាលខេត្តកំពត នឹងរៀបចំកម្មវិធីកម្សាន្តដូចជា៖ ការលេងល្បែងប្រជាប្រិយ ការសម្តែងសិល្បៈ ការប្រគុំតន្ត្រី ការប្រកួតគុនបុរាណខ្មែរ ការបាញ់ទឹកនៅរង្វង់មូលធុរេន និង​ការបាញ់កាំជ្រួចជាដើម។
3. ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ នឹងមានព្រឹត្តិការណ៍សង្ក្រាន្តដ៏ធំក្នុងចំណោមខេត្តដទៃ ដែលខេត្តមួយនេះ នឹងរៀបចំកម្មវិធីសង្ក្រាន្ត នៅ៣ទីតាំងធំៗ គឺនៅទីរួមខេត្តក្រុងសិរិសោភ័ណ ប្រាសាទបន្ទាយឆ្មារ និងនៅក្រុងប៉ោយប៉ែត អមដោយកម្មវិធីកម្សាន្តដូចជា៖ ការលេងល្បែងប្រជាប្រិយ ការ​សម្តែងសិប្បៈ ការប្រគុំតន្ត្រី ការបាញ់ទឹករាំកម្សាន្ត និង​ការតាំងពិរព័ណ៌ផលិតផលជាដើម។
4. ខេត្តរតនគិរី នឹងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍សង្ក្រាន្ត រយៈពេលរហូតដល់ ៧ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី១០ ដល់ថ្ងៃ ១៦មេសា ឆ្នាំ ២០២៣ នៅឯបរិវេណមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈខេត្ត ដែលមានកម្មវិធីដូចជា៖ ការប្រគុំតន្ត្រី ការលេងល្បែងប្រជាប្រិយ ការតាំងពិរព័ណ៌ និងការបង្ហោះគោមជាដើម។
5. ខេត្តពោធិ៍សាត់ នឹងរៀបចំសង្រ្កាន្តកោះសំពៅមាសពោធិ៍សាត់ រយៈពេល៣ថ្ងៃ ពោលគឺចាប់ពីថ្ងៃទី ១៤ដល់ថ្ងៃទី១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៣ នៅទល់មុខសាលាខេត្តពោធិ៍សាត់ សង្កាត់ផ្ទះព្រៃ ក្រុងពោធិ៍សាត់។
6. ខេត្តព្រះសីហនុវិញ នឹងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍សង្រ្កាន្តរយៈពេល៣ថ្ងៃនៅទីរួមខេត្ត ដែលមានកម្មវិធីដូចជា៖ ​ការជួបជុំ ការលេង​ល្បែង​ប្រជាប្រិយ និង​រាំលេង​កម្សាន្ត​ចង្វាក់​ប្រពៃណី​ខ្មែរ​ផងដែរ។
7. ខេត្តកោះកុង នឹងរៀបចំសង្រ្កាន្ត រយៈពេល៣ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី ១៤ដល់ថ្ងៃទី១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៣ នៅ៤ទីតាំងធំៗ គឺនៅសួនច្បារមុខសាលាខេត្ត បរិវេណវត្តទេពនិមិត្ត បរិវេណវត្តជោតញ្ញាណ និងឆ្នេរសមុទ្រប៉ាក់ខ្លង។
8. ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង នឹងរៀបចំ «សង្រ្កាន្តកំពង់ឆ្នាំង» នៅទីតាំងចំនួន២ គឺនៅសួនច្បារសម្ដេច គង់ សំអុល មុខមជ្ឈមណ្ឌលស៊ីម៉ាក់ ក្នុងសង្កាត់ប្អេរ និងសួនឈ្វាំងសែនជ័យ រយៈពេល ៣ថ្ងៃ។
9. សង្ក្រាន្តស្វាយរៀង ដែលតែងមានអ្នកចូលរួមដ៏កកកុញ នឹងត្រូវបានរៀបចំឡើងរយៈពេល ៣ថ្ងៃ ចាប់ទី១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៣ ដែលមានកម្មវិធីពិសេសដូចជា៖ កម្មវិធីល្បែងប្រជាប្រិយ តំបន់ត្រជាក់ចិត្ត ស្តង់ពិរព័ណ៌ កន្លែងថតរូប ការប្រគុំតន្ត្រីខ្នាតធំ កម្មវិធីរត់ប្រណាំង កម្មវិធីប្រណាំងកង់ និងការបាញ់ទឹកកម្សាន្ត។
10. ខេត្តកំពង់ចាម នឹងរៀបចំ «សង្ក្រាន្តកំពង់ចាម» រយៈពេល៣ថ្ងៃ នៅមុខសាលាខេត្ត ចាប់ពីល្ងាចថ្ងៃទី ១៤ ដល់១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣ ដែលមាន ការលេងល្បែងប្រជាប្រិយ ការបាញ់ទឹកកម្សាន្ត និងការប្រគុំតន្ត្រីជាដើម។
11. ខេត្តបាត់ដំបង បានឲ្យដឹងថារដ្ឋបាលខេត្តបាត់ដំបង សហការជាមួយ សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាខេត្តបាត់ដំបង និងមន្ទីរ/ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ នឹងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍សង្រ្កាន្តបាត់ដំបង២០២៣ រយៈពេល៥ ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី ១២ ដល់ ១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣ នៅ បរិវេណ វិទ្យល័យនេតយ៉ង់ និងរូបសំណាកលោកតាដំបងក្រញ៉ូង ក្រុងបាត់ដំបង និងបែងចែកតំបន់ជាច្រើនដូចជា៖តន្រ្តីសម័យ ពិពណ៍ទូទៅ តំបន់ត្រជាក់ចិត្ត ភូមិម្ហូបខ្មែរ តន្រ្តីស្រុកស្រែ តំបន់សាសនា ភូមិ ស.ស.យ.ក និងអាអាហារនៃក្តីស្រលាញ់ជាដើម។
គួរបញ្ជាក់ថា រយៈពេល ៣ថ្ងៃនៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ឆ្នាំថោះ ឆ្នាំ២០២៣ នេះប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបអាចអញ្ចើញចូលរួមកម្សាន្តព្រឹត្តិការណ៍សង្ក្រាន្តនៅខេត្តទាំង ១១នេះបាន​ចាប់ពីថ្ងៃទី១៤ ដល់ទី១៦ ខែមេសា ដើម្បីអបអរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរទាំងអស់គ្នា៕