ម៉ាកសមូហភាព ឬជាភាសាអង់គ្លេស TRADEMARK គឺជាសញ្ញាសំគាល់នូវប្រភពដើមនៃទំនិញ ឬសេវា និងសំគាល់នូវចរិតលក្ខណៈរួមដទៃទៀត គិតទាំងគុណភាពនៃទំនិញ ឬសេវារបស់សហគ្រាសផ្សេងៗគ្នា ដែលប្រើសញ្ញានោះ ក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ម្ចាស់ម៉ាកសមូហភាពដែលបានចុះបញ្ជី។
យ៉ាងណាថ្មីៗនេះ ដំណឹងដ៏គួរឲ្យសាទរមួយសម្រាប់ផលិតផលខ្មែរបានបន្តកើតឡើងពោលគឺ នំបញ្ចុកភូមិព្រះដាក់ ត្រូវបានក្រសួងពាណិជ្ជកម្មនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ចុះបញ្ជីម៉ាកសមូហភាព ជាផ្លូវការដោយដាក់ឈ្មោះថា «នំបញ្ចុកសៀមរាប» និងថែមទាំងបានធ្វើការចងក្រងរូបមន្ត នៃការផលិតទុកផងដែរ។
យោងតាមក្រសួងព័ត៌មាន លោក ហូ ស៊ីវយ៉ុង ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកសេវាពាណិជ្ជកម្ម នៃក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានមានប្រសាសន៍ថា ការចុះបញ្ជីម៉ាកសមូភាពនំបញ្ចុកសៀមរាបនេះ មានសារៈសំខាន់ណាស់ទី១គឺដើម្បីចងក្រងសៀវភៅបន្ទុកមួយ និងរូបមន្តនៃការផលិតនំ បញ្ចុកសៀមរាប ពីព្រោះថា កន្លងមកនេះ ប្រជាពលរដ្ឋអ្នកផលិតនំបញ្ចុកនៅឃុំព្រះដាក់ តែងតែផលិតនំបញ្ចុកឡើងតាមទម្លាប់ពីដូនតាយើងមក ប៉ុន្តែពុំទាន់បានចងក្រងជា ឯកសារអំពីរូបមន្តនៃការផលិតនៅឡើយទេ។
លោកបន្តថា៖ «ដូចនេះហើយ បានជាថ្ងៃនេះនាយកដ្ឋានកម្មសិទ្ធិបញ្ញានៃក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម សហការជាមួយអាជីវក ផលិតករ នំបញ្ចុកសៀមរាប និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ដើម្បីចងក្រងរូប មន្តនៃការផលិតនំបញ្ចុកសៀមរាបមួយ ថាគេប្រើគ្រឿងផ្សំអ្វីខ្លះបាន ធ្វើឱ្យនំបញ្ចុកសៀមរាប មានរសជាតិឆ្ងាញ់ពិសេសជាងគេ ហើយការចងក្រងនេះ អាចទុកប្រើប្រាស់ជារួម និងរក្សា ទុកជាមរតកសម្រាប់កូនចៅជំនាន់ក្រោយផងដែរ ហើយការចុះបញ្ជីម៉ាកសមូភាពនេះ ក៏អាចទាក់ ទាញភ្ញៀវទេសចរមកទទួលទាននំបញ្ចុកបានកាន់តែច្រើន»។
គួរជម្រាបថា នំបញ្ចុកសៀមរាប ពុំមែនជាផលិតផលដែលត្រូវបានចុះបញ្ចីម៉ាកសមូហភាពដំបូងបង្អស់នោះទេ។ ម៉ាកសមូហភាពនៃផលិតផលកម្ពុជាបច្ចុប្បន្នមានដូចជា៖ «អំបុកកំពង់ធំ» «នំបញ្ចុកសៀមរាប» «ក្រូចថ្លុងកោះពីរ» «ដូងខ្ទិះបាត់ដំបង» «គុយទាវភ្នំពេញ» «អំបុកកំពង់ធំ» និង «អង្ករព្រះ វិហារ»។ ចំណែកម៉ាក សម្គាល់ភូមិសាស្ត្រវិញមានដូចជា៖ «អំបិលកំពតកែប» «បង្កងតាកែវ» «ទឹកត្រីកំពត-កែប» «ម្រេចកំពត» «ស្ករត្នោតកំពង់ស្ពឺ» «ក្រូចថ្លុងកោះទ្រង់» និង «ទឹកឃ្មុំព្រៃមណ្ឌលគិរី»៕