ត្រឹម ៥ ខែ​ដំបូងឆ្នាំនេះ កម្ពុជាទទួលភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិជាង ២ លាននាក់ កើនឡើង ៥៣០%
កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៣ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតី បើកកិច្ចប្រជុំលើកទី ៥ នៃក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល និងឯកជនដើម្បីស្តារ និងលើកស្ទួយវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា ក្រោយវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ ឯកឧត្ដម ថោង ខុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងទេសចរណ៍ បានថ្លែងបញ្ជាក់ថា រយៈពេល ៥ ខែ ឆ្នាំ ២០២៣ នេះ កម្ពុជាទទួលបានភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិប្រមាណ ២,១ លាននាក់ ដែលកើនឡើង ៥៣០ % ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ ២០២២ រីឯទេសចរក្នុងស្រុកប្រមាណ ១០ លាននាក់។
បើតាមឯកឧត្ដមរដ្ឋមន្ត្រី ថោង ខុន បន្ត​ថា តាមការព្យាករក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ កម្ពុជារំពឹងថានឹងទទួលភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិប្រមាណ ៤ លាននាក់ និងភ្ញៀវទេសចរក្នុងស្រុកប្រមាណយ៉ាងតិច ១៦ លាននាក់។ ការសម្រេចបាននេះ គឺប្រហាក់ប្រហែលទៅនឹងការព្យាកររបស់ផែនទីចង្អុលផ្លូវ ស្តីពីផែនការស្តារ និងលើកស្ទួយវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា អំឡុងនិងក្រោយ​កាល​រាតត្បាតជំងឺកូវីដ-១៩ ដែលរំពឹងថាការស្តារវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជាឡើងវិញ នឹងត្រូវប្រើពេលក្នុងរង្វង់ ៥ ឆ្នាំ ទើប​អាចទទួលបានភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិក្នុងកម្រិតប្រហាក់ប្រហែលពេលមុនវិបត្តិ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៥ ឬយ៉ាងយូរនៅឆ្នាំ ២០២៦ ក្រោមទម្រង់អក្សរ U។
ឯកឧត្ដម ថោង ខុន បានបញ្ជាក់ទៀតថា សេចក្តីព្រាងផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាតិអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍ឆ្នាំ ២០២៣-២០៣៥ នេះ មាន ៤ ជំពូក ១៣ ផ្នែក ដោយដាក់ចេញគោលដៅ​យុទ្ធសាស្រ្ដ ៣ និងយុទ្ធសាស្រ្តសំខាន់ៗ ចំនួន ១០ ហើយសេចក្តីព្រាងផែនការយុទ្ធសាស្ត្រនេះទៀតសោត រៀបចំឡើងដោយអនុលោមទៅតាមខ្លឹមសារនៃច្បាប់ស្តីពីទេសចរណ៍ យុទ្ធសាស្ត្រចតុកោណដំណាក់កាលទី ៤ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងសេចក្តីព្រាងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ផែនទីចង្អុលផ្លូវ ស្តីពី ផែនការស្តារ និងលើកស្ទួយវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា ក្នុងនិងក្រោយវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ និងគោលនយោបាយ/យុទ្ធសាស្ត្ររបស់វិស័យពាក់ព័ន្ធផងដែរ។